Remont Pałacyku Szymańskiego, rewitalizacja parku im. Adama Mickiewicza i parku im. Tadeusza Kościuszki, zakup nowych autobusów - między innymi takie inwestycje udało się zrealizować w naszym mieście, dzięki środkom w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). By w przyszłości jak najlepiej wykorzystać fundusze w nowej perspektywie finansowej 2021 - 2027, urzędnicy oraz przedstawiciele instytucji i spółek z Zawiercia wzięli udział w specjalnej konferencji.
Dzięki ZIT-om, w tej chwili miasto realizuje takie inwestycje, jak remont dawnej łaźni na osiedlu TAZ, czy też rewitalizacja budynku przy ul. Niedziałkowskiego 22.
Spotkanie w zawierciańskim magistracie poprowadziły ekspertki ze Związku Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego - Agata Schmidt, Zastępca Dyrektora Biura i Anna Kalinowska, Specjalista ds. Obsługi Projektów. Jak będzie wyglądała przyszła perspektywa finansowa?
- Na pewno, jeżeli chodzi o zakres tematyczny będzie ona bardzo podobna, do tej, którą mamy w tej chwili - podkreśla Anna Kalinowska. - W przypadku kwestii finansowych musimy liczyć się z tym, że tych środków finansowych będzie zdecydowanie mniej, niż mamy do dyspozycji obecnie. Dlatego projekty muszą być dobrze przemyślane. Warto już teraz pracować nad tym, co będziemy chcieli realizować w przyszłej perspektywie, żeby dopasować się lepiej i do potrzeb i do możliwości finansowych. Na ten moment trudno coś powiedzieć na temat wielkości dofinansowania. Może dojść do sytuacji, że będzie ono mniejsze. Są jednak propozycje ze strony Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, by dla tych regionów najsłabiej rozwiniętych, do których nasze województwo jeszcze ciągle należy, utrzymać dofinansowanie na poziomie 85 procent - mówi Anna Kalinowska.