Nadleśnictwo Siewierz poinformowało, że w Zawierciu, w pobliżu osiedla Centrum, prowadzone są prace związane z wycinką starego lasu. Ze względów bezpieczeństwa, apelujemy o stosowanie się do znaków zakazu wstępu i poleceń Służby Leśnej.
Utrudnienia ze względów bezpieczeństwa
Prace są prowadzone w lesie za nieczynną stacją paliw, w pobliżu ulicy Pszczelne Łąki, do 24 października. Warunki pogodowe mogą jednak spowodować zmianę tego terminu. W pierwszym okresie niemożliwe będzie korzystanie z niebieskiego szlaku turystycznego z Zawiercia do Ogrodzieńca. Zamknięte są też pobliskie ścieżki i drogi leśne. Nadleśnictwo prosi, by korzystać z alternatywnego szlaku czerwonego i dalszych dróg leśnych. Jednocześnie Nadleśnictwo Siewierz przeprasza za utrudnienia. Są one jednak podyktowane względami bezpieczeństwa.
Dlaczego wycinane są stare drzewa?
Drzewa są wycinane, ponieważ sosny osiągnęły wiek 90 lat i jest to optymalny moment. Później starzejące się drzewa atakowane są przez choroby grzybowe i owady. W takiej sytuacji dochodzi do zgnilizn pnia - drzewa mogą stanowić zagrożenie i marnuje się cenny surowiec, na który jest coraz większe zapotrzebowanie. Również czynniki takie jak susza dają się bardziej we znaki starzejącym się drzewom.
Zaplanowane prace
Prace prowadzone są w oparciu o Plan Urządzenia Lasu – zatwierdzony przez Ministra Środowiska. Dokument ten przygotowują eksperci z Biura Urządzania Lasu i jego opracowanie łącznie z konsultacjami, w tym społecznymi, trwa kilka lat. Wykonywane właśnie prace również są uwzględnione w tym dokumencie.
Nowe pokolenie lasu
W miejsce starego lasu zostanie posadzony nowy. Choć miejscowo krajobraz ulegnie zmianie, Nadleśnictwo Siewierz zapewnia, że małe drzewka szybko urosną. - Będziemy je pielęgnować i dbać o nie jak zawsze. W ten sposób następuje wymiana pokoleń i jest to naturalna kolej rzeczy. Sposób realizacji prac (wycinka i sadzenie drzew na sporej powierzchni ok 4 ha) wynika z ekologii gatunku, jaki będziemy tam sadzić - głównie sosny. Wymaga ona dużo słońca i taka otwarta przestrzeń jest dla niej najlepsza. Sosna to właściwy gatunek w tych warunkach glebowych, jakie są w tym miejscu. Nadzorem nad pracami zajmują się fachowcy z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa.