Zawiercie, za sprawą 1. Festiwalu Wiesława Ochmana, od 3 do 6 października stanie się Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki. Przez 4 dni mieszkańcy i miłośnicy muzyki będą mogli wziąć udział w sześciu wydarzeniach artystycznych. Część z nich będzie dostępna dla publiczności za darmo.

W Zawierciu przez 25 lat odbywały się koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście”. Dochód z tych wydarzeń (łącznie ponad 1 mln zł) przeznaczony został na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Festiwal jest kontynuacją tej pięknej tradycji.

W czwartek, 3 października (godz. 18) zaplanowano galę otwarcia i koncert „Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana”. Na widowni zasiądzie patron Festiwalu, Wiesław Ochman. Po zakończeniu koncertu (godz. 21) w galerii ZAWartE odbędzie się „Wernisaż Malarstwa Polskiego”. Miłośnicy malarstwa będą mogli podziwiać ponad 40 dzieł najznakomitszych polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku.

Już 4 października o godz. 11 odbędzie się warsztat edukacyjny dla młodzieży „Bliżej Moniuszki”, który poprowadzi sam Wiesław Ochman oraz Pomysłodawca Festiwalu Jarosław Świtała. O godz. 18 zapraszamy na Operę „Straszny dwór” w wykonaniu studentów oraz absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Następnego dnia (5 października) w Bazylice Mniejszej pw. św. Ap. Piotra i Pawła (godz. 19) odbędzie się koncert pokoleniowy „Polskie Pieśni Sakralne”, podczas którego na jednej scenie z Mistrzem Wiesławem Ochmanem zaśpiewa jego wnuczek - również tenor, student drugiego roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - Krystian Ochman.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie gala charytatywna. 6 października (godz. 18) na scenie MOK „Centrum” zagra orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej - Instytucja Kultury Miasta Zabrze, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wręczony zostanie również „Kryształowy Ochman” - nagroda przyznawana dla osób lub instytucji, które w sposób szczególny wsparły Festiwal Wiesława Ochmana oraz działalność Fundacji Pomocy dla Szpitala „Auxilium” im. dr. Henryka Wnuka.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O FESTIWALU [PROGRAM, ARTYŚCI, BILETY]