Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, a radni uchwalili budżet na przyszły rok. Zaplanowano inwestycje za ponad 75 milionów złotych.
Wcześniej pozytywne opinie wydały Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Budżetu i Gospodarki.
- Nie jest to prosty budżet. To na pewno odpowiedzialny i dobry projekt, chociaż uważam, że mógłby być jeszcze lepszy. Nie ustajemy w wysiłkach, by w 2020 roku pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych - podkreślał Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, który przedstawił radnym projekt budżetu.
- Omawiając projekt budżetu Zawiercia na 2020 rok, należy obiektywnie stwierdzić, że jest on rekordowy. I to nie tylko, mając na uwadze jego wysokość, która wzrosła o ponad jedną piątą po stronie wydatków, ale przede wszystkim ze względu na przewidziane w nim inwestycje, które w porównaniu do 2019 roku wzrosną o jedną trzecią - mówiła w czasie dyskusji Justyna Wesołowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu. - Tymczasem to właśnie inwestycje, szczególnie o charakterze infrastrukturalnym oraz prorozwojowym, stanowią działania niezbędne do stabilnego, zrównoważonego rozwoju naszego miasta, stwarzającego lepsze warunki życia dla jego mieszkańców. Warto przy tym podkreślić, że wiele inwestycji jest efektem pracy pań i panów radnych wśród mieszkańców - dodała.
Jak podkreśliła wiceprzewodnicząca, pozwala to na jeszcze lepsze ustalenie priorytetowych, a często również niezbędnych ze względów społecznych działań inwestycyjnych.
- Dotyczy to zarówno licznych zaplanowanych inwestycji drogowych, budowy zintegrowanych węzłów przesiadkowych, wdrożenia Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, zachęcającej do korzystania z komunikacji publicznej, czy też termomodernizacji budynków mieszkalnych. Te ostatnie działania mają jednocześnie poważne znaczenie ekologiczne, korzystnie wpływające na poprawę jakości powietrza, a tym samym życia w naszym mieście. Podobnie jak budowa instalacji odnawialnych źródeł energii, na które zabezpieczono w budżecie około 21,5 miliona złotych, niemal w całości pochodzących z dotacji oraz środków wspólnotowych - zaznaczyła Justyna Wesołowska.
Podkreśliła, że niezależnie od skuteczności negocjacyjnej na forum unijnym - wcześniej czy później - czekać nas będzie konieczność przystosowania się do restrykcyjnych wymogów klimatycznych UE. Dlatego też, we własnym dobrze pojętym interesie, należy możliwie najszybciej podejmować działania proekologiczne. Obecnie są one bowiem wspierane dodatkowymi pieniędzmi, a za kilka lat egzekwowane będą karami.
- Wśród pozostałych planowanych na 2020 rok inwestycji warto zwrócić uwagę na rozbudowę żłobka miejskiego przy ulicy Marszałkowskiej. Analizując projekt budżetu Zawiercia na 2020 rok, trzeba także zauważyć i podkreślić, że zwiększenie planowanych wydatków inwestycyjnych pogodzono ze zwiększonymi wydatkami bieżącymi, wynikającymi z podwyżki regulowanych ustawowo wynagrodzeń. Chodzi w tym przypadku zarówno o wyraźny wzrost płacy minimalnej, jak i wynagrodzeń w oświacie. Tym samym zdołano utrzymać niezbędną stabilność wydatków. Dlatego zachęcam radnych do poparcia budżetu na 2020 rok. Ci radni, którzy zagłosują za uchwałą dotycząca budżetu miasta Zawiercie, przyczynią się do dynamicznego rozwoju naszego miasta - apelowała Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia podkreślił, że komisja wydała pozytywną opinię o projekcie. Pozytywną opinię wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa.
Radny Paweł Kaziród zaznaczył, że przeszkadza mu to, że - jego zdaniem - jest to tak naprawdę budżet „na kredyt”. Skarbnik Marcin Gawłowicz zaznaczył, że dochody miasta cały czas wzrastają. Odniósł się także do emisji obligacji na kwotę 14 milionów złotych. - Wskaźnik zadłużenia miasta na chwilę obecną wynosi 18,31 procent. Pozwolę tu sobie przytoczyć inne przykłady. Przy ostatniej emisji obligacji stopień zadłużenia miasta w stosunku do dochodów wynosił 23,16 procent. Przy poprzednich obligacjach na kwotę 6 milionów złotych, które były wyemitowane w 2017 roku, wskaźnik wynosił 21,72 proc. W 2016 roku - przy 6 milionach obligacji - 22,56, w 2014 roku - przy 7,5 mln obligacji - 28,5, a w 2013 roku - przy 13,5 mln złotych obligacji - 26,89 procent. W jednej kadencji zaciągniętych było 25 milionów złotych obligacji - mówił Marcin Gawłowicz.
W budżecie na 2020 rok na inwestycje przewidziano kwotę ponad 75 milionów 425 tysięcy złotych. W projekcie znalazło się między innymi zadanie, którego realizacja pozwoli na dojazd do działek inwestycyjnych przy ulicy Technologicznej. To uatrakcyjni tereny inwestycyjne. Zaplanowano także m.in.: dokończenie zachodniej obwodnicy Zawiercia, OZE, a więc jeden z największych w Polsce projektów dotyczących ochrony środowiska, termomodernizacje budynków, remonty ulic, nowe parkingi czy też rozbudowę żłobka.
Ostatecznie radni przyjęli uchwałę budżetową. „Za” głosowało 11 radnych. 5 osób wstrzymało się od głosu. Wkrótce opublikujemy relację wideo z posiedzenia.