KOMISJA EDUKACJI

Dziś w trybie zdalnym pracowała Komisja Edukacji. Radni przyjęli m.in. informację o realizacji zadań oświatowych w powiecie zawierciańskim w roku szkolnym 2019/2020.

Radni analizowali zdawalność matur w powiecie (w stosunku do roku ubiegłego jest ona niższa), przygotowanie szkół do pracy zdalnej, mieli także pytania dotyczące funkcjonowania dziennika elektronicznego w szkołach (złożyli wniosek o szersze informację na ten temat). Przewodniczący Dariusz Bednarz, przy akceptacji wszystkich członów Komisji zaproponował złożenie wniosku do Zarządu Powiatu o włączenie do Komisji przyznającej Nagrody Starosty za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej – przedstawiciela Komisji Edukacji.

Informacje na temat realizacji zadań oświatowych referowała Krystyna Wiącek, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Zawierciu.

KOMISJA ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ

Również w trybie zdalnym obradowała dziś Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej. W Komisji uczestniczyli na zaproszenie Przewodniczącej Doroty Pytlik:

Ewelina Sergiel - Błaszczyk - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Piotr Zachariasiewicz – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu, którzy zapoznali radnych z aktualną sytuacją epidemiologiczną w powiecie.

- Ewelina Sergiel - Błaszczyk mówiła o znacznym wzroście zakażeń w powiecie zawierciańskim i dużej liczbie przypadków aktywnych – co na obecną chwilę kwalifikowałoby powiat do znalezienia się w tzw. strefie czerwonej. Zawierciański Sanepid (Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna) pracuje obecnie od godz. 8.00 do 21.00 - cały czas starając się na bieżąco informować mieszkańców o wynikach, nałożonej kwarantannie bądź nadzorze epidemiologicznym.

Dane ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu napływają do Stacji na bieżąco – problem jest z wynikami osób, które mają wykonywane testy w innych województwach lub prywatnie. Te dane przychodzą z opóźnieniem. Ponieważ Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myszkowie została zamknięta – zawierciańska Stacja realizuje dodatkowo zadania Sanepidu myszkowskiego.

- Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu - Piotr Zachariasiewicz poinformował, że zgodnie z decyzją Urzędu Wojewódzkiego szpital zapewnia 60 łóżek zakaźnych, w tym 6 respiratorowych. Na obecną chwilę zajętych jest ok. 55 łóżek, ale dodatkowo ok. 5 osób oczekuje na wyniki testów.

Dzięki temu, że Szpital dysponuje własnym laboratorium, dziennie wykonuje ok. 250-280 testów, które na bieżąco są raportowane do Sanepidu. Punkt pobrań przy Poradni chorób zakaźnych (ul. Miodowa 14) czynny jest obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.15 do 14.15, w weekendy od 8.00 do 10.00.

Pozostałe oddziały szpitala działają nadal bez zakłóceń, w reżimie sanitarnym (każdy pacjent ma wykonywany test).

Również bez utrudnień działają przyszpitalne poradnie (zarówno POZ jak i specjalistyczne) – udzielane są teleporady oraz umawiane są wizyty osobiste.

Z powodu zakażenia w myszkowskim szpitalu, od dwóch tygodni Szpital Powiatowy w Zawierciu przyjmuje również pacjentów z okolicznych powiatów.

Radni Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej zaopiniowali pozytywnie projekty uchwał, które będą procedowane na najbliższej Sesji Rady Powiatu m.in. w sprawach:

- zmiany Uchwały Nr XX/223/20 z dnia 30 kwietnia 2020 roku w sprawie ustalenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań powiatu zawierciańskiego w 2020 roku z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych;

- przyjęcia „Raportu z monitoringu Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Zawierciańskiego na lata 2011-2020 za rok 2019”.

Oba tematy referowała Bożena Gwizdek – Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu.