Za nami październikowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Ze względu na sytuację w kraju związaną z epidemią, odbyła się ona w trybie zdalnym. Jednym z punktów była informacja na temat realizacji zadań w zakresie pomocy społecznej.

Przypomnijmy, od niedawna MOPS oferuje wsparcie w formie mieszkań wspomaganych i wspieranych. Znajdują się one w wyremontowanym budynku przy ul. Niedziałkowskiego 22. Przebywa w nich 12 osób. To przyjazna przestrzeń dla seniorów i niepełnosprawnych. Mogą oni liczyć na życzliwą pomoc i wsparcie pracowników ośrodka na drodze do samodzielnego funkcjonowania. Co ważne, pobyt w tych mieszkaniach jest całkowicie bezpłatny (na czas trwania projektu).

W dalszej części radni przyjęli raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Zawiercie za lata 2018-2019.

Radni nie przyjęli uchwał o rozpatrzeniu petycji mieszkańców w sprawie termomodernizacji budynków przy: Aptecznej 19, Ciasnej 4, Placu Jarosława Dąbrowskiego 18, 20 i 22, Marszałkowskiej 2, 8, Stary Rynek 6a i 6b.

Pojawiło się wiele zmian w budżecie. Jedna z nich była związana z otrzymaniem przez nasze miasto ogromnego wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (łącznie to blisko 10 milionów złotych). Z tego aż 1.876.060 zł planujemy przeznaczyć na dofinansowanie budowy zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride oraz wdrożenie systemu Dynamicznej Informacji pasażerskiej (DIP) w Zawierciu. Z FIL planujemy także dofinansowanie zadań takich jak:

- przebudowa odcinka ulicy Polskiej od skrzyżowania z ulicą Łośnicką oraz remont kapitalny chodników na odcinku od skrzyżowania z ul. Przechodnią do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza (428 tys. zł);

- przebudowa odcinka ul. Dojazd (48 tys. zł);

- przebudowa ul. Technologicznej (w zakresie budowy chodnika i poszerzenia jezdni drogowej wraz z przebudową odwodnienia i przepustu oraz przebudową sieci oświetleniowej, wodociągowej i teletechnicznej) oraz remont kapitalny chodnika w ulicy Kresowej w Zawierciu (chodnika po stronie budynków z numerami nieparzystymi) odcinek od ul. Miodowej do ul. Uskok (333 tys. zł);

- budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu (etap IV) rondo na skrzyżowaniu DW 796 (1 mln 245 tys. zł);

- budowa drogi od ronda przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej do wjazdu na tereny przemysłowe (540 tys. 500 zł);

- rozbudowa ul. Żwirowej (677 tys. zł);

- budowa drogi do SAG (etap IV) odbudowa zdewastowanych słupów oświetleniowych wraz z oprawami (100 tys. zł).

73 tys. zł planujemy przeznaczyć na budowę oświetlenia ulicznego łącznika ulic Szymańskiego, Niedziałkowskiego i Westerplatte. Na wniosek radnego Przemysława Trepki zdjęto z porządku obrad projekt uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów od osób fizycznych na 2021 rok. Oznacza to tyle, że jeżeli radni nie podejmą uchwały w sprawie tego podatku, wówczas nie będzie on obowiązywał w przyszłym roku.

Nie została podjęta uchwała w sprawie odmowy wyrażenia zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy przez pracodawcę Radnemu Rady Miejskiej (Paweł Kaziród), który jest zatrudniony w starostwie.