Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zawiercie

Premier Mateusz Morawiecki przekazał dziś nowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Tzw. etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia.
 
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia przyszłego roku i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
 
Od 28 listopada zostanie przywrócona możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m kw.
 
Pozostałe zasady:
Przemieszczanie się: dystans 1,5 m od innych osób; ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godzinach 8 - 16 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 
Wydarzenia kulturalne i kina: działalność zawieszona
 
Komunikacja zbiorowa - ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących, które nie są zajęte.
 
Kult religijny: Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15 m kw., obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
 
Zgromadzenia i spotkania: w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób. Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
 
Wesela, komunie: zakaz organizacji.
 
Targi i wydarzenia: w formie online
 
Parki rozrywki: działalność zawieszona
 
Edukacja: nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
 
Sklepy i galerie handlowe: ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15 m kw., godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 12.
 
Hotele: działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.
 
Gastronomia: wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.
 
Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym - min. 1,5 m odległości między stanowiskami.
 
Siłownie, kluby fitness i aquaparki: działalność zawieszona.
 
Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: bez udziału publiczności.
 
Etap stabilizacji, czyli powrót do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną, jest możliwy dopiero od 28 grudnia i zależy od sytuacji sanitarno-epidemiologicznej.