Niskie temperatury to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych. Wychłodzenie organizmu jest bardzo niebezpieczne. Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na zamarznięcie. Informują je o możliwości pomocy. Zachęcają do skorzystania z ciepłych miejsc w noclegowniach. Nie bądźmy obojętni na losy innych – reagujmy! Stworzona została bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać informacje w zakresie pomocy osobom bezdomnym.

Okres zimowy to najcięższy czas dla osób bezdomnych. Niskie temperatury i brak ciepłego schronienia stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Próby ogrzania się za pomocą prowizorycznych piecyków, umieszczonych w pomieszczeniach pustostanów często kończą się pożarem lub zatruciem dwutlenkiem węgla. Już samo przebywanie w miejscach zabronionych, takich jak opuszczone budynki, które z uwagi na stan techniczny przeznaczone są do rozbiórki, jest bardzo niebezpieczne. Zagrożeń czyhających na bezdomnych jest wiele. Widząc osoby potrzebujące pomocy, nie bądźmy obojętni. Reagujmy. Być może dzięki naszej reakcji i przekazanej służbom informacji, uratujemy czyjeś życie!

Dzielnicowi kontrolują pustostany, a także inne miejsca, w których szukają schronienia osoby bezdomne. Policjanci, patrolując ulice miasta, a także podejmując różnego rodzaju interwencje, również zwracają uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Mundurowi wskazują miejsca, do których mogą się zgłosić osoby bezdomne, aby otrzymać konkretną pomoc. Zachęcają do korzystania z ciepłych i bezpiecznych noclegowni. Przekazują też informacje o specjalnej, całodobowej infolinii obejmującej całe województwo śląskie, która uruchamiana jest każdego roku w porze jesienno-zimowej.

Dziś dzielnicowi wraz ze strażnikiem miejskim sprawdzali pustostany na terenie Zawiercia. W żadnym z kontrolowanych miejsc nie zastano bezdomnej osoby. Mundurowi podczas codziennej służby będą zwracać szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem.

Dzwoniąc pod numer telefonu 987, można uzyskać informacje na temat pomocy dla osób bezdomnych. Wiadomości te są również dostępne na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Informację o osobach bezdomnych, które potrzebują pomocy, można przekazać, dzwoniąc pod numery telefonów: 112, 997 lub 987. Można też skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem, której wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ, zasygnalizujesz potrzebną pomoc.

Nie bądźmy obojętni na losy drugiego człowieka. Reagujmy i pomagajmy osobom, które potrzebują wsparcia. Niekiedy jeden telefon może uratować komuś życie!

  • Policjant ze strażnikiem miejskim zaglądają do środka budynku przez okno.
  • Policjant ze strażnikiem miejskim wewnątrz budynku sprawdzają czy są tam osoby bezdomne.
  • Policjant zagląda przez okno do środka pustostanu.
  • Policjant idzie przez zaśnieżony teren w kierunku pustostanu.
  • Policjant ze strażnikiem miejskim sprawdzają wnętrze pustostanu.
  • Policjant ze strażnikiem miejskim kontrolują wnętrze pustostanu.
  • Policjant ze strażnikiem miejskim wchodzą do pustostanu.
  • Na zdjęciu widoczne "koguty" policyjne z napisem POLICJA. W tle widoczny pustostan.
  • Zdjęcie przedstawia ulotkę na żółtym tle. Od góry w kolorze niebieskim napis: POMOC BEZDOMNYM W OKRESIE ZIMOWYM NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Pod spodem napis w kolorze czarnym: INFORMACJĘ O MOŻLIWOŚCIACH POMOCY W ZAKRESIE NOCLEGU I WYŻYWIENIA UZYSKASZ DZWONIĄC NA CAŁODOBOWY BEZPŁATNY NUMER 987 (numer zapisany pod napisami w kolorze czerwonym). Pod spodem napis w kolorze czarnym: W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZWOŃ PO POMOC NA NUMERY ALARMOWE: 112 -  SŁUŻBY RATOWNICZE 986 – STRAŻ MIEJSKA 999 – POGOTOWIE RATUNKOWE (numery zapisane pod spodem w kolorze czerwonym). Pozioma linia u dołu ulotki oddziela umieszczoną w stopce infografię w kolorze czarnym, przedstawiającą budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i obok napis: ŚLĄSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W KATOWICACH, LISTOPAD 2020 R.