Dezodoranty bez aluminium. Zanim kupisz – przeczytaj skład

Dezodorant lub antyperspirant to kosmetyk, od którego zwykle nie wymaga się zbyt wiele. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych zapachów wydzielanych przez nasze ciało. Dla większości konsumentów jedyne kryterium jakie musi spełniać tego rodzaju kosmetyk to poprawne działanie, ewentualnie ładny zapach czy duża buteleczka. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kolejnego dezodorantu, warto najpierw przeczytać jego skład.

Czego unikać w składzie dezodorantu?

Produkty, które całkowicie eliminują pocenie się, powinny zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Warto przyjrzeć się dokładniej, co zawiera taki antyperspirant i czy na pewno w dłuższej perspektywie nie będzie dla nas szkodliwy. Na co warto uważać? Bardzo popularnym, silnie blokującym gruczoły składnikiem jest aluminium (dokładniej sole aluminium). Ich intensywne działanie może mieć jednak skutki uboczne. Pocenie to naturalny proces, którego likwidacja może prowadzić do zaburzenia termoregulacji oraz zatrzymania toksyn w organizmie. Antyperspirant bez aluminium to znacznie bezpieczniejszy wybór. Warto unikać także tanich konserwantów, takich jak parabeny. Mogą one prowadzić do różnego rodzaju alergii i zmian skórnych. Co więcej, niezbyt mile widziane substancje to także ftalany, glikol propylenowy czy trikloksan. Osoby o wrażliwej skórze powinny wystrzegać się także kosmetyków na bazie alkoholu denaturowanego. Ma on działanie wysuszające, co może prowadzić także do nieprzyjemnych podrażnień.

Naturalne składniki dezodorantów

Biorąc pod uwagę całą listę niekorzystnych dla organizmu substancji, trzeba zastanowić się czego w takim razie szukać w składzie antyperspirantu lub dezodorantu? Jakie naturalne składniki skutecznie zastąpią sole aluminium? Produkty naturalne opierają się zwykle na nieszkodliwej soli srebra czy solach potasu i glinu (ałun - naturalny minerał górski), które mają działanie bakteriobójcze. Może pojawić się w nich także przeciwbakteryjny, bogaty w krzemionkę puder z bambusa. Za ładny zapach i uczucie świeżości odpowiedzialne są olejki eteryczne, np. olejek z drzewa herbacianego oraz woda kwiatowa, np. woda różana. Mogą pojawić się w nich także substancje łagodzące i pielęgnujące takie jak nawilżający żel aloesowy lub kojący d-panthenol.

Dowiedz się również: Jak przygotować domowe SPA?