Od dziś do 11 maja na placu św. Jana Pawła II można oglądać wystawę „TU rodziła się Solidarność rolników”. Zawiercie jest jednym z 17 miast, w których pojawiły się ekspozycje. Założeniem, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką rolnicza „Solidarność” odegrała w zmaganiach o wolną Polskę.
W otwarciu uczestniczyła Zastępca Prezydenta Małgorzata Benc, która przez wiele lat była również szefową Biura Terenowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.
W 40. rocznicę narodzin rolniczej „Solidarności” Instytut Pamięci Narodowej otworzył w całej Polsce regionalne wystawy pokazujące powstawanie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Na terenie obecnego województwa śląskiego impuls do powstania niezależnych rolniczych inicjatyw związkowych dało dynamiczne tworzenie się struktur NSZZ „Solidarność”.
- Warto zwrócić uwagę na znaczenie, jakie dla rolniczej „Solidarności” miały tereny pogranicza wielkiego przemysłu i gmin rolniczych, takie jak ziemia zawierciańska. To bowiem - w dużej mierze - za sprawą licznych na takich obszarach chłoporobotników, idee Solidarności trafiały z hal fabrycznych pod przysłowiowe strzechy – podkreślała podczas inauguracji Małgorzata Benc.
W otwarciu wystawy uczestniczyli również: dr Andrzej Sznajder - dyrektor katowickiego oddziału IPN, autor wystawy Ryszard Mozgol - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Paweł Sokół - wicestarosta zawierciański oraz Andrzej Grela i Ryszard Mikołajczyk - członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który prężnie działał także na terenach ziemi zawierciańskiej. Ekspozycja, po pokazach w regionach, zostanie zaprezentowana w Warszawie.