Działania profilaktyczne prowadzone przez zawierciańskich policjantów poruszają szeroką tematykę. Tym razem profilaktyk wraz z młodzieżą z II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu rozmawiał na temat hejtu i handlu ludźmi. Uczniowie dowiedzieli się jak uchronić się przed ewentualnym zagrożeniem, ale także jak samemu nie stać się sprawcą przestępstwa.

Zawierciańscy profilaktycy prowadzą szereg spotkań z młodzieżą. Podczas prelekcji mundurowi poruszają istotne, zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, jak i odpowiedzialności prawnej tematy. Tym razem z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu sierż. Konrad Kluza rozmawiał na temat hejtu i handlu ludźmi. Policjant przedstawił różne aspekty mowy nienawiści. Mówił o przykładach negatywnych zachowań wobec osób, podkreślając, jakie mogą mieć na nie wpływ. Wskazywał przykłady hejtu, ale także metody, jak nie dopuścić do szerzenia się negatywnych zachowań. Pierwszoklasistom przypomniano także o odpowiedzialności prawnej, jaka na nich ciąży, pomimo tego, że są jeszcze niepełnoletni.

Drugim poruszonym tematem był handel ludźmi. Większość osób kojarzy to zagadnienie wyłącznie z prostytucją, czy handlem organami. Tymczasem handel ludźmi to wiele przestępczych działań, takich jak np. przymusowa praca i wprowadzenie w błąd co do warunków zakwaterowania i płacy, czy zmuszanie do żebractwa. Świadomość zagrożenia jest bardzo istotna, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to spora część młodych ludzi, szuka dorywczej pracy. Sierż. Konrad Kluza przedstawił też metody, dzięki którym można ustrzec się zagrożeń związanych z tym procederem.