Alkohol i kierownica to ogromne niebezpieczeństwo, które może doprowadzić do tragedii. Niestety policjanci wciąż zatrzymują pijanych kierowców. Tylko w lipcu na drogach powiatu zawierciańskiego mundurowi zatrzymali 41 osób, które będąc pod działaniem alkoholu wsiadły za kierownicę. Apelujemy o trzeźwą jazdę! Już niewielka ilość spożytego alkoholu wpływa na czas reakcji.

Od początku lipca br. do chwili obecnej policjanci zatrzymali 41 osób, które będąc pod działaniem alkoholu, wsiadły za kierownicę. Aż 14 z nich kierowało pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Rekordzistką okazała się 50-latka. Kierująca suzuki kobieta miała ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali także 19 nietrzeźwych rowerzystów. Każdy z nich został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł. Wśród pijanych kierowców tych jednośladów niechlubne pierwsze miejsce zajął 50-latek. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 3,6 promila alkoholu w jego organizmie. 4 osoby prowadziły pojazd w stanie po użyciu alkoholu. W takim samym stanie również 4 osoby wsiadły na rower.

Apelujemy do kierowców o trzeźwość!

Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu wpływa na czas reakcji, a do niebezpiecznej sytuacji na drodze mogą doprowadzić zarówno będacy pod działaniem alkoholu kierujący samochodami, jak i rowerzyści.

Przypominamy!

▪ Zarówno prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, jak i pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego. Grozi za nie nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
▪ Kierowca musi liczyć się także z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszym niż 3 lata oraz obligatoryjną finansową karą na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.
▪ Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości nie niższej niż 2,5 tys. zł. Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu jest zagrożona karą w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł.