Co jest potrzebne do filtracji oleju i jak wydłużyć żywotność maszyn?

Zanieczyszczenia oleju to codzienność, z którą nie sposób walczyć. Aby ograniczyć ryzyko awarii maszyn, stosuje się filtry. Jakie oleje można oczyszczać i co dokładnie można zyskać na stosowaniu odpowiednich filtrów?

Skąd biorą się zanieczyszczenia w oleju?

Układ olejowy narażony jest na nieustanny dopływ zanieczyszczeń. Jedną z najczęstszych przyczyn prowadzących do pogorszenia jego jakości jest zapylenie. Może mieć ono różne pochodzenie. W przypadku pojazdów powodem jest na ogół pył powstający podczas jazdy. Maszyny rolnicze, takie jak traktory czy kombajny są wystawione także na drobiny powstające podczas prac polowych. Dowiedz się również jakie filtry są niezbędne w maszynach rolniczych.

Inne typy urządzeń zbierają zanieczyszczenia pochodzące z materiału, który jest w nich przetwarzany. Dlatego też konieczne jest przeciwdziałanie gromadzeniu się pyłu z cementu lub węgla, a także popiołu. Czasem powodem zanieczyszczeń są też drobiny lakieru ochronnego zabezpieczające zbiornik oleju.

Zabrudzenia powstają czasem także przypadkiem. Wystarczy chwila nieuwagi np. w czasie rozkręcania maszyny w celu naprawy, by drobiny wniknęły do jej wnętrza i zanieczyściły olej. Niestety, ale nie zawsze też można mieć wpływ na jakość płynu. Nawet zwykła, codzienna eksploatacja maszyny z czasem prowadzi do wchłaniania niepożądanych drobin przez olej.

Jakie oleje można filtrować?

Do filtrowania nadają się niemal wszystkie rodzaje płynu. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie m.in. oleju hydraulicznego, przekładniowego i grzewczego. Co więcej, filtrować można również chłodziwa, glikole oraz ciecze służące do obróbki i trudnopalne.

Warto wiedzieć, że można oczyszczać olej krążący w wielu różnych układach, w tym płyny bocznikowe, szeregowo-bocznikowe i pełnoprzepływowe. Oczyszczanie poszczególnych rodzajów oleju odbywa się przy pomocy filtrów powierzchniowych, czyli siatek, objętościowych (np. celulozowych) lub magnetycznych.

Dlaczego filtrowanie oleju jest tak ważne?

Filtrowanie oleju to sposób na zapewnienie bezawaryjnego działania maszyny, a jednocześnie zaoszczędzenia pieniędzy. Czysty olej zmniejsza ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechanicznych na poszczególnych podzespołach. Oprócz tego przefiltrowany olej lepiej chroni części przed korozją.

Dzięki temu wszystkiemu właściciel maszyny rzadziej ją serwisuje. To z kolei przekłada się na mniej przestojów w pracy. W ten sposób oszczędza czas, a tym samym ogranicza ewentualne straty finansowe wynikające z usterki.