Jakie jest wyposażenie chirurga przy stole operacyjnym?

Odpowiednie wyposażenie chirurga przy zabiegu to jeden z czynników gwarantujących powodzenie operacji. Wśród akcesoriów nie może zabraknąć profesjonalnych, wysterylizowanych narzędzi, a także stołu operacyjnego, na którym zostanie ułożony pacjent. Co jeszcze powinno znaleźć się na bloku operacyjnym? W końcu jest wiele akcesoriów, które są nie tyle przydatne, a niezbędne.

Blok operacyjny – przygotowanie i wyposażenie

Stworzenie odpowiednich warunków zarówno w prywatnym gabinecie chirurgicznym, jak i na szpitalnym bloku operacyjnym nie jest najprostszym zadaniem. Wymaga to zainwestowania w wysokiej jakości narzędzia, niezbędny sprzęt i urządzenia wymagane przy każdorazowej operacji, niezależnie od tego, czy jest mniej lub bardziej skomplikowana. Tego typu wyposażenie ma też zapewnić komfort operującym lekarzom.

Aby stworzyć przestrzeń wygodną do pracy i spełniającą wszystkie wymogi związane z przeznaczeniem, należy zacząć od dokładnego planowania. Zależnie od wielkości sali operacyjnej trzeba dobrać ilość i wielkość przedmiotów, które mogą się w niej znajdować. Czy żeby wygodnie poruszać się po pomieszczeniu i wokół stołu operacyjnego, jest możliwość, żeby wstawić tam coś jeszcze, czy jedynie szafkę z najpotrzebniejszymi artykułami i stolik medyczny? To tylko jedno z pytań, które należy sobie zadać, planując wyposażenie bloku operacyjnego.

Istotne są także takie artykuły jak monitory operacyjne oraz narzędzia, bez których zabieg nie może się odbyć. Aby chirurg mógł ich użyć podczas zabiegu, muszą być odpowiednio wysterylizowane dla bezpieczeństwa pacjenta.

Jak dobrać odpowiedni stół operacyjny?

Podstawą, oprócz odpowiednich narzędzi, jest właściwie dobrany stół chirurgiczny. Musi być dopasowany do określonej operacji, która ma zostać przeprowadzona. Chirurg kardiologiczny będzie potrzebował innego narzędzia niż chirurg ortopeda lub stomatolog.

Stoły zazwyczaj dzielą się na takie przeznaczone do konkretnych zabiegów oraz takie, które są wielofunkcyjne i uniwersalne. Im więcej mają możliwości, np. w ustawieniu pozycji, tym wyższa będzie ich cena. Jest to jednak podstawowy element, od którego zależy, jak będzie wyglądać praca chirurga, dlatego warto zainwestować w stół operacyjny zgodne z powstałymi potrzebami.

Jeśli przeprowadzane zabiegi mają związek wyłącznie z jamą ustną lub polegają na mniej skomplikowanych zadaniach niż praca na otwartej klatce piersiowej, warto zdecydować się na stół, który pozwoli na mobilność w wielu obszarach. W ten sposób ściąganie szwów z kostki lub oczyszczanie ran może odbywać się w pozycji wygodnej dla pacjenta i lekarza.

Po ubiór i środki ochrony osobistej wejdź na gmed.pl