Dygestoria laboratoryjne to urządzenia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego profesjonalnego chemika i nie tylko. Do czego służy dygestorium oraz jak jest zbudowane?
Dygestoria laboratoryjne – co to jest?
Dygestoria nazywane są również wyciągami laboratoryjnymi. Dygestorium ma formę specjalnej komory, która przypomina przeszkloną szafę. Urządzenie jest wyposażone w wydajny wentylator, który odpowiada za wydmuchiwanie powietrza z komory poza teren laboratorium. Oprócz tego w dygestorium zazwyczaj znajduje się oświetlenie, a także kanalizacja czy instalacja wodna i gazowa.
Głównym celem dygestorium jest zabezpieczenie przed wydostawaniem się substancji szkodliwych do atmosfery laboratorium. Oprócz tego dygestoria laboratoryjne chronią również przed pożarami lub eksplozjami.
Właściwości dygestoriów sprawiają, że stosuje się je w licznych obiektach, które zajmują się badaniami chemicznymi bądź biologicznymi. Oprócz tego dygestorium można znaleźć również w laboratoriach analitycznych czy też w niektórych ośrodkach związanych z produkcją przemysłową.
Rodzaje dygestoriów laboratoryjnych
Producenci dygestoriów laboratoryjnych wyróżniają dwa podstawowe rodzaje urządzeń. Pierwszy z nich określany jest jako zintegrowany. Jego wyróżnikiem jest to, że ma niezależną konstrukcję stalową. Dygestorium zintegrowane wieńczy blat wykonany ze stali nierdzewnej, polipropylenu, konglomeratu kwarcowo-granitowego czy też ceramiki łączonej lub monolitycznej. Podczas produkcji pulpitu do dygestorium często wykorzystuje się także żywicę epoksydową bądź fenolową.
Drugi rodzaj dygestoriów to taki, który jest montowany na stole laboratoryjnym. Ten typ urządzenia cechuje się tym, że zostaje przymocowany do ścian. Jest to więc stała konstrukcja, której nie można przenieść bez rozpoczynania większego remontu. Warto też pamiętać, że kontakt z blatem i ścianą generuje potrzebę pokrycia wszystkich tych elementów kwasoodporną glazurą.
Jakie normy muszą spełniać dygestoria laboratoryjne?
Dygestoria laboratoryjne to konstrukcje, które muszą spełniać konkretne wymogi. Wszystko dlatego, że urządzenia te są odpowiedzialne za zapewnianie bezpieczeństwa pracownikom laboratoriów.
Zasady dotyczące produkcji dygestoriów zostały zapisane w normie PN EN 14175. Jednym z podstawowych założeń zawartych w dokumencie jest to, że dygestoria muszą posiadać czujnik kontroli przepływu powietrza oraz odpowiednio wysoką blokadę podnoszenia okna z możliwością kontrolowanego zwolnienia zabezpieczenia.