Wyposażenie gabinetu lekarskiego to jedna z istotnych kwestii, które mogą decydować o jakości wykonywanych usług. Istnieje kilka niezbędnych elementów, które muszą pojawić się w każdym dobrym gabinecie, aby zapewnić komfort pacjentom oraz wygodne warunki do pracy lekarzowi.
Jak przygotować dobry gabinet lekarski?
Gabinety lekarskie to miejsca, które poza wymogami BHP i sanitarnymi muszą także spełniać wymagania prawne, aby móc prawidłowo funkcjonować. Do otworzenia prywatnej przychodni lub gabinetu lekarskiego nie jest konieczne wykształcenie medyczne, ale działalność powinna zostać zarejestrowana w CEIDG. Jeśli podmiot jest otwierany przez lekarza, może on działać na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej, jawnej lub cywilnej. W przypadku otwarcia przychodni przez niemedyka konieczne jest, aby nosiła miano NZOZ.
Ważne jest także dostosowanie pomieszczenia. Gabinet powinien się znajdować w samodzielnym budynku lub kompleksie, niezbędne jest wygospodarowanie pomieszczenia socjalnego oraz odgrodzenie lokalu od pomieszczeń mieszkalnych (jeśli znajduje się w domu lub mieszkaniu). Aby pomieszczenie mogło zostać przeznaczone na gabinet, musi się w nim znaleźć umywalka z dostępem do wody i środkiem do dezynfekcji, ręczniki jednorazowe oraz pojemnik na zużyte odpady. Powierzchnię wykorzystywane jako blaty i mogące mieć kontakt z bakteriami powinny być łatwe w czyszczeniu i wygodne do dezynfekcji.
Co powinno znaleźć się w gabinecie lekarskim?
Wyposażenie gabinetu lekarskiego powinno zapewniać wygodę pacjentowi i lekarzowi. Zdecydowanie niezbędnym elementem jest biurko medyczne, przy którym odbywa się spora część wizyty oraz kozetka, która ułatwia przeprowadzenie podstawowych badań. Dla komfortu pacjenta konieczny jest parawan, za którym może się przebrać, rozebrać lub który dzieli gabinet w taki sposób, że badany pacjent nie jest widoczny dla kogoś, kto mógłby wejść przez drzwi.
W gabinetach specjalistycznych nie może zabraknąć aparatury potrzebnej do przeprowadzenia badań i usług jak np. aparat USG, fotel stomatologiczny lub ginekologiczny, aparatura do badania niemowląt, EKG itp. Przydatnym elementem jest także stolik zabiegowy, którego ustawienie umożliwia wygodną pracę oraz przechodzenie pomiędzy urządzeniami, gdy wykonywane jest kilka badań. Jeśli jest to jedna z usług gabinetu, na wyposażeniu powinien znaleźć się fotel do pobierania krwi oraz co za tym idzie, aparatura do przechowywania probówek.
Większość tego asortymentu zawiera każdy dobry sklep medyczny.