Zabawy przy użyciu piłek, pojazdów czy lalek z pewnością niosą dzieciom wiele radości. Podczas używania tych przedmiotów dzieci np. rywalizują ze sobą, czasem tworząc nowe scenariusze zabaw. Każda zabawa jest jakimś bodźcem dla dziecka. Niejednokrotnie rodzic chciałby jednak sprawić, aby dziecko w trakcie rozrywki np. nabywało nowych umiejętności. Wówczas należy zainteresować pociechę zabawką, która będzie pobudzała kreatywność.
Planszówka wspomaga samodzielność
Gra planszowa może być źródłem kreatywnej rozrywki. Warto jednak skupić swoją uwagę na grach, których rozgrywka nie jest oparta tylko na przypadku i losowości. Można więc wybrać grę dla dzieci, która nie będzie polegała tylko na rzucaniu kostką i ruszaniu pionkami. Kreatywna planszówka powinna umożliwić planowanie rozgrywki i zachęcać gracza do podejmowania samodzielnych decyzji. Warto wiedzieć, że takie gry planszowe są dedykowane również dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz dla starszych. Planszówka uczy zdrowej rywalizacji, planowania i podejmowania ryzyka. Gra planszowa może uczyć też współpracy. Dotyczy to planszówek, gdzie gracze współdziałają, aby wygrać.
Klocki rozwijają wyobraźnię
Za pomocą klocków można tworzyć wszystko, co podpowie wyobraźnia. Zabawa klockami jest więc świetną metodą na pobudzenie kreatywności dzieci w każdym wieku. Zestawy klocków powinny być w kręgu zainteresowań nie tylko rodziców przedszkolaka, ale też opiekunów szukających fajnych zabawek dla 8-latka. Warto wiedzieć, że zabawa klockami pomaga dzieciom szkolnym w rozwijaniu umiejętności skupiania się na danym zadaniu. Dotyczy to w również zestawów klocków, które należy budować z instrukcją. Dziecko, korzystając z instrukcji, uczy się planowania swojej pracy. Warto pamiętać, że po jakimś czasie dziecko może spróbować zbudować dany obiekt, używając swojej wyobraźni, zamiast korzystać z instrukcji.
Puzzle uczą planowania
Puzzle wiążą się z układaniem obrazu pod jakiś wzór. Z uwagi na to nie kojarzą się one z kreatywnością. Warto jednak pamiętać, że kreatywność to nie tylko tworzenie czegoś nowego. Myślenie kreatywne charakteryzuje się też dążeniem do uzyskania oryginalnych rozwiązań w danej sytuacji. Układanie najprostszych puzzli, nawet zestawów dla 3-latka, wiąże się z umiejętnością planowania pracy. Dziecko może rozpocząć układanie obrazu różnymi metodami. Jednego razu może zacząć pracę z puzzlami od skupienia się nad punktem centralnym obrazka, innym razem układanie może zacząć od wybrania innego fragmentu. Po jakimś czasie ten sam zestaw można układać bez zerkania na obrazek na pudełku.
Rozrywka i nauka to dwie wartości, które można z powodzeniem łączyć. Wystarczy użyć do tego celu właściwych zabawek.