O zagrożeniach i metodach ich uniknięcia mówili dzielnicowi podczas wczorajszej debaty w Ogrodzieńcu. Zgodnie z tytułem spotkania „Świadomy senior = bezpieczny senior”, policjanci skupili uwagę na przestępstwach, których ofiarami najczęściej padają starsze osoby. Rozmawiano także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na koniec spotkania dyskutowano na najbardziej nurtujące mieszkańców tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Wczoraj o godzinie 11:00 w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu rozpoczęła się debata społeczna „Świadomy senior = bezpieczny senior”, zorganizowana przez Komendanta Komisariatu Policji w Ogrodzieńcu podkomisarza Dominika Gębkę. Uczestniczył w niej Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor Paweł Sobota. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia najpopularniejszych przestępstw, których ofiarami padają osoby starsze. Ogrodzienieccy dzielnicowi omówili nie tylko metody działań sprawców oszustw „na wnuczka”, „czy na policjanta”, ale wskazali także inne niebezpieczne sytuacje. Apelowali o zamykanie drzwi domów i mieszkań oraz o zachowanie ostrożności podczas udziału w prezentacjach sprzedażowych. Uczestnicy debaty otrzymali ulotki profilaktyczne, zawierające wskazówki, jak nie dać się oszukać. Dzielnicowi wskazali także, jak postępować w konkretnych przypadkach i gdzie szukać pomocy.

W kolejnej części debaty Zastępca Naczelnika zawierciańskiej drogówki podkomisarz Grzegorz Kopecki omówił temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skupiając się na najbardziej niebezpiecznych miejscach gminy Ogrodzieniec. Podkreślił, jak bardzo ważna jest widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film, dzięki któremu mogli stwierdzić, kiedy kierowca zauważa pieszego z elementami odblaskowymi stojącego przy przejściu dla pieszych, a kiedy i czy w ogóle widzi osobę bez odblasków. Dbając o bezpieczeństwo starszych osób, mundurowi przygotowali dla nich odblaski.

Na koniec był czas na otwartą dyskusję. Największe zainteresowanie wzbudziła kwestia ruchu drogowego i jego organizacji na terenie gminy. Uczestnicy podjęli także temat oszustw, dzieląc się zdarzeniami, które ich dotknęły. Policjanci zanotowali wszelkie sugestie, którymi zajmą się podczas służb.