Tlenek węgla to podstępny, cichy zabójca. Nie widać go, nie słychać, a co najważniejsze nie czuć. Co roku zabiera życie wielu osobom. Tak było też minionej nocy. Wysokie stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach stwierdzili strażacy, którzy zostali wezwani do jednego z mieszkań w Zawierciu. Niestety nie udało się uratować 22-letniego mężczyzny, który został znaleziony w łazience. Apelujemy o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie
Dziś przed godziną 04:00 zawierciańscy policjanci otrzymali informację o zdarzeniu, do jakiego doszło w jednym z mieszkań na terenie Zawiercia. 42-letnia kobieta znalazła swojego syna w łazience. 22-latek leżał w wannie. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego oraz strażacy, którzy dokonali pomiarów stężenia tlenku węgla. Jak się okazało zarówno w łazience, jak i sąsiednim pomieszczeniu norma była zdecydowanie przekroczona. Niestety nie udało się przywrócić czynności życiowych 22-latka. Obecnie prowadzone są czynności, które mają wyjaśnić szczegółowe okoliczności tej tragedii.
Tlenek węgla, inaczej czad nie ma smaku, zapachu, ani barwy. Jest niewyczuwalny. Nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Właśnie dlatego jest taki niebezpieczny, bo truje po cichu. Najczęstszą przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawna wentylacja i niedrożne przewody kominowe. Przesadne uszczelnianie mieszkania też może przyczynić się do tragedii.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen. Blokuje dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Apelujemy o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie.
Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:
- Zapewnij prawidłową wentylację w pomieszczeniach.
- Zrób okresowe przeglądy urządzeń grzewczych oraz kominów i instalacji wentylacyjnej.
- Zainstaluj czujnik tlenku węgla. Jego podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
- Czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.
- Nie instaluj czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych, czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.
- Gdy nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.