Zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0°C, na zbiornikach wodnych pojawia się lód. Wtedy też wiele osób, szczególnie młodych zaczyna wchodzić na zamarzniętą powłokę akwenów. Pamiętaj, że każde wejście na taflę lodu jest ryzykowne. Minimalna grubość lodu, na który można wejść, to 10 cm, ale pokrywa lodowa nawet przy bardzo niskich temperaturach w różnych miejscach ma różną grubość (np. lód jest zawsze cieńszy w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny, a także w okolicach tam, mostów, śluz i w szczególności ujść wody).

Mniejsze zbiorniki wodne często zamarzają od razu na całej powierzchni. Początkowo tworzy się cienka warstwa lodu, która potem przyrasta. Większe akweny przeważnie zamarzają najpierw przy brzegu. Na środku woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest znacznie cieńszy niż przy brzegu. 

W sytuacji załamania się lodu wyjście z lodowatej wody jest bardzo trudne. Nawet dla dobrego pływaka jest to niełatwe. Brak jakiegokolwiek miejsca zaczepienia, ręce ślizgające się po mokrym lodzie i przenikające zimno, w większości przypadków uniemożliwiają samodzielne wyjście z wody. Głównym powodem śmierci osób, pod którymi załamał się lód, jest hipotermia.

Jeśli załamie się pod tobą lód, postępuj w następujący sposób:

  • natychmiast wołaj o pomoc,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
  • jeżeli lód załamuje się przed tobą, posuwaj się w kierunku, z którego przyszedłeś, załamując przed sobą lód tak daleko, jak będzie to możliwe (jeśli lód nie będzie się już załamywał, wydostań się na niego),
  • po lodzie poruszaj się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczaj się na czworakach,
  • znajdź ciepłe schronienie najszybciej, jak to możliwe,
  • jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołaj o pomoc i staraj się nie ruszać (ograniczysz w ten sposób utratę ciepła z organizmu).

Zapamiętaj!

W czasie przebywania na lodzie z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków czy zauważenia pęknięć, bezzwłocznie zatrzymaj się i bardzo spokojnie, bez paniki, wycofaj się na przebytą wcześniej trasę i natychmiast zejdź z lodu.

Kiedy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód:

  • natychmiast wezwij pomoc,
  • nie wchodź na lód, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod tobą również się załamie,
  • jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postaraj się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać (np. linę, gałąź, kurtkę),
  • pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
  • po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpiecz go przed utratą ciepła (zdejmij mokre ubrania, okryj czymś suchym, podaj ciepły napój, słodki baton).

Odpowiednie służby są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do wyciągania ludzi, pod którymi załamał się lód. Zapewnia on bezpieczeństwo nie tylko potrzebującemu pomocy, ale również ratownikom. Na poniższej fotografii widać jeden ze sposobów wyciągania poszkodowanego przez trzech ratowników.

Najlepszym sposobem uniknięcia niebezpieczeństwa, jakim jest załamanie się lodu, jest nie wchodzenie na niego.

Rodzicu! Podczas spaceru pilnuj swoich pociech! Rozmawiaj z nimi, aby nie wchodziły za zamarznięte akweny, szczególnie wtedy, gdy nie ma Ciebie obok nich.

Apelujemy też do młodzieży i dorosłych! Bądźcie rozsądni! Zastanówcie się, czy naprawdę warto ryzykować!