Niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze to częsta przyczyna kolizji oraz wypadków. Przekonał się o tym kierowca tira, który na łuku drogi wjechał do rowu. Wyciągnięcie ciągnika z naczepą i sporym ładunkiem wymagało nie tylko użycia ciężkiego sprzętu, ale także zamknięcia odcinka drogi wojewódzkiej numer 794, na którym doszło do zdarzenia. Przez kilkanaście godzin policjanci z Zawiercia i Ogrodzieńca pełnili służbę na miejscu, wskazując kierowcom wyznaczone objazdy.

W miniony poniedziałek około godziny 2:00 zawierciańscy policjanci otrzymali informację o samochodzie ciężarowym, który na łuku drogi pomiędzy Pilicą a Dzwonowicami wypadł z jezdni i zjechał do rowu. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe. 56-letni kierujący scanią był trzeźwy. Samodzielnie wyszedł z pojazdu. Na szczęście nie odniósł większych obrażeń.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna nie dostosował prędkości do panujących warunków, wpadł w poślizg i przebijając barierki, wjechał do rowu. Został ukarany mandatem.

W związku z tym, że zdarzenie miało miejsce w rejonie niebezpiecznego zakrętu, a do wyciągnięcia ciągnika z naczepą potrzebny był ciężki sprzęt, odcinek drogi wojewódzkiej numer 794 został zamknięty. Dzięki temu nie tylko wyciąganie z rowu tira mogło przebiegać spokojnie, ale również podróżujący tą drogą nie byli narażeni na niebezpieczeństwo.

Droga była w tym miejscu nieprzejezdna od godziny 20:00 w poniedziałek prawie do godziny 13:00 we wtorek. Przez ten czas policjanci z Zawiercia i Ogrodzieńca pełnili służbę na miejscu, wskazując kierowcom wyznaczone objazdy. Wyciąganie pojazdu ciężarowego z rowu nie było łatwe, a panujące temperatury dodatkowo utrudniały prace, ale po kilkunastu godzinach ciągnik z naczepą oraz znajdującym się w niej towarem został wyciągnięty.

Apelujemy!
Jazda ze zbyt dużą prędkością może przyczynić się do fatalnych w skutkach zdarzeń drogowych.
Szczególnie zimną, kiedy temperatura spada zdecydowanie poniżej zera, a nawierzchnia drogi jest śliska, należy zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu.
Podczas podróży należy zwrócić uwagę również na masę pojazdu i jak w opisywanym przypadku kwestię ładunku, którego waga również ma wpływ na tor poruszania się pojazdu.

 

  • Na zdjęciu widoczne oznakowanie pionowe prowadzące w lewo, za którym widoczny jest przewrócony samochód ciężarowy.
  • Na zdjęciu widoczne oznakowanie pionowe prowadzące w lewo, za którym widoczny jest przewrócony samochód ciężarowy.
  • Na zdjęciu widoczny jest przewrócony samochód ciężarowy.
  • Na zdjęciu widoczne oznakowanie pionowe prowadzące w lewo oraz wóz strażacki.
  • Na zdjęciu widoczne oznakowanie pionowe prowadzące w prawo oraz radiowóz z włączoną sygnalizacją świetlną.
  • Na zdjęciu widoczny jest przewrócony samochód ciężarowy.