W marcu zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci w Zawierciu
Mieszkańcy naszego miasta już niedługo będą mieli okazję pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki planowanej na marzec 2024 akcji organizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. To doskonała okazja, by wiosną zrobić porządek w piwnicach, garażach i na strychach, zwłaszcza że odpady te zostaną odebrane bezpośrednio spod naszych domów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące organizacji zbiórki.
  1. W marcu 2024 roku odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz elektrośmieci z nieruchomości jednorodzinnych.
  2. Odpady wielkogabarytowe to m.in. meble, dywany, rowery, zabawki dużych rozmiarów, okna i drzwi bez szyb.
  3. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to m.in. telewizory, pralki, kosiarki elektryczne, lodówki.
  4. Odpady należy wystawić przed nieruchomość do godziny 6:00 w dniu zbiórki.
  5. Informacje o harmonogramie zbiórki dla poszczególnych rejonów i dzielnic.

Warto podkreślić, że wszelkiego rodzaju części budowlane, sanitarne, odpady poremontowe, opony oraz części samochodowe nie kwalifikują się do tej zbiórki. Również odpady komunalne powinny być wyłączone z tej akcji. Zatem, przed wystawieniem niechcianych przedmiotów, należy upewnić się, że spełniają one kryteria akceptowalnych odpadów.

Harmonogram zbiórki jest szczegółowo zaplanowany, aby każda dzielnica naszego miasta mogła skorzystać z tej okazji. Oto kilka przykładów dat: mieszkańcy Karlin, Żerkowice i Blanowice będą mogli wystawić odpady 7 marca, natomiast w Kromołowie ich zbiórka odbędzie się 13 marca. Pełny harmonogram dostępny jest w lokalnych punktach informacyjnych oraz na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Podjęcie działań na rzecz odpowiedzialnego pozbywania się odpadów wielkogabarytowych oraz elektrośmieci jest nie tylko kwestią dbałości o estetykę naszego otoczenia, ale przede wszystkim o ochronę środowiska. Organizowane zbiórki to doskonała okazja, by przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska, a także do promowania zrównoważonego rozwoju naszej wspólnoty.

Przygotowania do wiosennej zbiórki to również świetna okazja do przeglądu tego, co gromadzimy w naszych domach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele niepotrzebnych przedmiotów zajmuje cenne miejsce. Dzięki takim akcjom, mamy szansę nie tylko zrobić porządek, ale i zadbać o naszą planetę.


Na podstawie: Urząd Miejski w Zawierciu