Karlinianki świętują 65 lat tradycji i pasji w lokalnej wspólnocie

Koło Gospodyń Wiejskich „Karlinianki” świętuje 65 lat działalności, nieustannie wzbogacając życie kulturalne i społeczne Zawiercia. To wyjątkowa okazja, by poznać historię i pasję grupy, która od dekad pielęgnuje tradycje regionu.
- „Karlinianki” z Zawiercia – serce tradycji i kultury przez ponad pół wieku
- Zawiercie inspiruje „Karlinianek” do budowania wspólnoty i przekazywania wartości
„Karlinianki” z Zawiercia – serce tradycji i kultury przez ponad pół wieku
W 2025 roku Koło Gospodyń Wiejskich „Karlinianki” obchodzi imponujący jubileusz 65-lecia istnienia. Założone w 1960 roku, stało się nieodłącznym elementem lokalnej tożsamości, łącząc pokolenia i podtrzymując dziedzictwo kulturowe Zawiercia. Obecnie w jego skład wchodzi trzynaście aktywnych pań oraz sześciu muzyków wspierających kapelę, dzięki czemu działalność koła jest niezwykle dynamiczna i różnorodna.
„Karlinianki” to nie tylko tradycyjne pieśni i obrzędy – to także smakowite kulinarne wyzwania. Panie regularnie biorą udział w konkursach takich jak „Śląskie Smaki”, „Kumosia Kumosi” czy „Bitwa Regionów”, gdzie prezentują bogactwo regionalnej kuchni. Ich zaangażowanie rozszerza się również na udział w przeglądach kapel i śpiewaków ludowych, co podkreśla ich wszechstronność i oddanie kulturze ludowej.
Zawiercie inspiruje „Karlinianek” do budowania wspólnoty i przekazywania wartości
Przewodnicząca Koła, Lidia Bednarz, podkreśla, że działalność „Karlinianek” to przede wszystkim tworzenie silnych więzi między kobietami oraz z lokalną społecznością.
„Przez te wszystkie lata udało nam się nie tylko zachować wiele tradycji, ale także stworzyć wspólnotę kobiet, które nawzajem się wspierają i inspirują. Nasza działalność to nie tylko śpiewy i gotowanie – to przede wszystkim więzi, jakie budujemy ze sobą i z naszą małą ojczyzną, której tradycje i wartości pielęgnujemy. Cieszę się, że możemy być częścią tej historii, a Karlinianki wciąż mają tak wiele do zaoferowania”
Dzięki takim inicjatywom Koło Gospodyń Wiejskich „Karlinianki” pozostaje żywym pomostem między przeszłością a teraźniejszością Zawiercia. Ich praca przypomina o sile lokalnych tradycji oraz o tym, jak ważne jest wspólne działanie dla dobra całej społeczności.
Na podstawie: Urząd Miejski Zawiercie
Ostatnie Artykuły

Policjanci z Łaz weszli do akcji dla Milanka i przekazali ją dalej

Policja ostrzega przed majówkową pułapką - wystarczy chwila nieuwagi

W Zawierciu policjanci ostrzegli seniorów przed pułapkami sieci
![[SIATKÓWKA] Bogdanka LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 w finale PlusLigi](/images/mecz/thumbnails/bogdanka-luk-lublin-aluron-cmc-warta-zawiercie-29042026-31.webp)
[SIATKÓWKA] Bogdanka LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 w finale PlusLigi

Kino PRL wróciło do biblioteki. Seniorzy przenieśli się w czasie

Parada motocykli w Zawierciu i ostrzeżenie policji na starcie sezonu

Bezpłatne badania wzroku ruszyły w Zawierciu. Liczba miejsc jest ograniczona

Przy Warcie zebrano 2,5 tony śmieci. W akcji stanęli strażacy i uczniowie

Wrażliwość na słowa wybrzmiała w Zawierciu. Młodzi recytatorzy pokazali klasę

Jurajska Liga Tenisowa rusza z zapisami. Amatorzy zagrają w dwóch miastach

W Podlesicach podpisali porozumienie, które ma ratować sekundy i życie

Sezon grillowy czas zacząć! Przygotuj taras na letnie biesiadowanie

Nowe zarządy osiedli w Zawierciu. Mieszkańcy wskazali swoich przedstawicieli

