W bibliotekach liczy się nie tylko książka. Szkolenie postawiło na emocje

FOT. Urząd Miejski Zawiercie
W bibliotekach nie zawsze najgłośniej mówi papier. Podczas szkolenia dla bibliotekarzy z Zawiercia i powiatu zawierciańskiego na pierwszy plan wyszły emocje, stres i sposób prowadzenia rozmowy, która nie kończy się konfliktem. Uczestnicy pracowali nad rozpoznawaniem własnych reakcji i nad tym, jak budować spokojniejsze relacje w miejscu, gdzie codziennie spotykają się różne temperamenty. To była lekcja uważności, ale też konkretu.
- Emocje i stres pod lupą bibliotekarskiego szkolenia
- Adam Skoczylas prowadził rozmowę o współpracy bez zbędnych spięć
- Projekt Moc bibliotek dał szkoleniu szersze wsparcie
Emocje i stres pod lupą bibliotekarskiego szkolenia
Emocje potrafią wyraźnie zmienić ton rozmowy, tempo decyzji i sposób, w jaki człowiek reaguje na drugą osobę. Dlatego podczas spotkania dużo miejsca poświęcono inteligencji emocjonalnej, czyli umiejętności dostrzegania własnych stanów, nazywania ich i kierowania nimi tak, by nie przejmowały całej kontroli.
Uczestnicy szkolenia poznawali techniki radzenia sobie z napięciem i stresem, a także sposoby porządkowania emocji wtedy, gdy dzień w pracy zaczyna przyspieszać. Taki zestaw narzędzi ma znaczenie szczególnie w bibliotekach, gdzie kontakt z czytelnikiem wymaga cierpliwości, spokoju i wyczucia. W centrum znalazła się też samoświadomość – bez niej trudno mówić o dobrej komunikacji i o relacjach opartych na zaufaniu.
Adam Skoczylas prowadził rozmowę o współpracy bez zbędnych spięć
Szkolenie prowadził Adam Skoczylas. To on poprowadził uczestników przez zagadnienia związane ze skuteczną komunikacją, budowaniem wspierającego środowiska pracy i tworzeniem relacji, w których nie ma miejsca na niepotrzebne napięcia. W takim ujęciu biblioteka nie jest tylko punktem obsługi czy wypożyczalnią, ale miejscem codziennej współpracy między ludźmi, którzy muszą dobrze się rozumieć.
W zajęciach uczestniczyli bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu oraz osoby pracujące w bibliotekach na terenie powiatu zawierciańskiego. To ważne zwłaszcza tam, gdzie na co dzień spotykają się różne doświadczenia i różne style pracy. Zdobyta wiedza ma pomóc w łatwiejszym porozumieniu, lepszej współpracy i spokojniejszej atmosferze w bibliotekarskim środowisku.
Projekt Moc bibliotek dał szkoleniu szersze wsparcie
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Moc bibliotek – rozwój, inspiracja, motywacja, dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki. Takie działania pokazują, że rozwój biblioteki nie kończy się na księgozbiorze. Równie ważni są ludzie, którzy pracują z czytelnikiem na co dzień, i narzędzia, które pomagają im robić to uważnie, spokojnie i z większą pewnością siebie.
na podstawie: Urząd Miejski w Zawierciu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski Zawiercie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rodzice i opiekunowie spotkają się we Wrocławiu. Wspólny czas z dziećmi

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Dwóch kierowców straciło prawa jazdy

Żarnowiec oznakuje rowery. Policjanci chcą utrudnić pracę złodziejom

Uderzyła pracownicę MOPS w twarz. Potem usłyszała zarzuty

Górski szlak może zaskoczyć w kilka minut - policja przypomina o apteczce

Czułe wiadomości, potem prośba o przelew. Policja z Zawiercia ostrzega

48-latek jechał 88 km/h w Kroczycach. Nie miał uprawnień

Prawie 200 kierowców pod wpływem w powiecie zawierciańskim. Są też narkotyki

Ciężarówka uderzyła w mikrosamochód pod Zawierciem. Kierowca dostał mandat

Wyjazd na wakacje może zdradzić pusty dom. Policja z Zawiercia ostrzega

Jak oprogramowanie wagowe wpływa na redukcję błędów pomiarowych w przemyśle spożywczym?

Nowe książki i cyfrowy dostęp. Biblioteka w Zawierciu dostała 16 450 zł

Zaginął po wyjeździe do Niemiec. Mateusz Kaczmarczyk nie wrócił do Polski
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Zawierciu - kontakt, godziny, katalog online
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Zawierciu - kontakt, oferta i zapisy
- Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu - msze, kancelaria, kontakt
- Urząd Miasta Poręba - kontakt, godziny, wydziały i sprawy do załatwienia
- Nadzór Wodny w Zawierciu - kontakt, pozwolenia wodnoprawne, opłaty
- Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu - kontakt, msze, historia
