Ponad 500 harcerzy w Kostkowicach. Służby sprawdziły 38 obozów

FOT. KPP w Zawierciu
Ponad 500 zuchów, harcerzy i skautów uczestniczyło w Dniu Zdrowia i Bezpieczeństwa w bazie obozowej w Kostkowicach. Policjanci, strażacy i przedstawiciele Sanepidu przypominali zasady reagowania w sytuacjach kryzysowych. W tym sezonie służby skontrolowały już 38 obozów w powiecie zawierciańskim i nie stwierdziły nieprawidłowości.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9.00 od uroczystego apelu. Uczestnicy odśpiewali hymn Związku Harcerstwa Polskiego, a flaga państwowa została podniesiona na maszt.
W bazie obozowej pojawili się między innymi wojewoda śląski Marek Wójcik, przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski oraz przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu i innych instytucji zajmujących się zdrowiem oraz bezpieczeństwem.
Komendę Powiatową Policji w Zawierciu reprezentowała komendant powiatowa młodszy inspektor Renata Hałabuda. Zawierciańscy policjanci prowadzili rozmowy z uczestnikami obozu, prezentowali wyposażenie i przypominali najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku.
Dzieci i młodzież mogły zobaczyć policyjny radiowóz, motocykl oraz quada. Funkcjonariusze przekazywali także informacje dotyczące zachowania podczas sytuacji kryzysowych, w tym zasad ewakuacji.
Przez całe wakacje policjanci, strażacy i przedstawiciele Stacji Epidemiologicznej w Zawierciu sprawdzają, czy organizatorzy obozów wypełnili wymagane przepisami obowiązki. Kontrole obejmują także przygotowanie uczestników do reagowania w razie zagrożenia. Dotychczas skontrolowano 38 obozów, nie ujawniając nieprawidłowości.
Na terenie bazy działały stoiska służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zdrowie. Harcerze, skauci i zuchy otrzymali również materiały edukacyjne oraz drobne upominki przygotowane dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Zawierciu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu i Centrum Rozwoju Lokalnego.
Takie spotkania nie zastąpią kontroli ani ćwiczeń, ale pozwalają młodym uczestnikom zobaczyć sprzęt służb i usłyszeć konkretne zasady, zanim wydarzy się sytuacja wymagająca szybkiej reakcji. W przypadku obozów, na których przebywają setki dzieci, przygotowanie do ewakuacji i znajomość procedur mają znacznie większe znaczenie niż sama wakacyjna atrakcja.
na podstawie: KPP w Zawierciu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KPP w Zawierciu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rower w Zawierciu bez tych elementów nie powinien wyjechać na drogę

W Zawierciu powstanie druga klasa mundurowa. Uczniowie zyskają przewagę

Nad wodą chwila brawury może skończyć się tragedią - Policja przypomina zasady

Dziki podchodzą pod osiedla. W Zawierciu służby szykują wspólny plan

Dzielnicowi z Zawiercia sprawdzili wiedzę. Dwóch pojedzie dalej

Dzielnicowy z Łaz naprawił groźną usterkę podczas urlopu. Mieszkańcy podziękowali

Prawie 2,5 promila za kierownicą. W Ogrodzieńcu wjechał w Nissana

Muzyka nad Wartą zabrzmiała na wiedeńską nutę. Mozart, Schubert i Strauss w programie

W Zawierciu można dostać pomoc w uzależnieniu. Są konkretne adresy i dyżury

Trzylatki zobaczyły radiowóz od środka. Dzielnicowy mówił o wakacjach

Czterech pijanych rowerzystów zatrzymanych w Zawierciu. Rekordzista miał prawie 2,5 promila

Internetowa miłość w Zawierciu może skończyć się utratą oszczędności

Młodzi z Zawiercia wybiorą swoich przedstawicieli. Kto może kandydować?

Mieszkanie za remont wraca do Zawiercia. Są warunki udziału
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Aktywności Zawodowej Spełnieni w Pracy - kontakt, oferta i rekrutacja
- Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu - kontakt, msze, historia
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zawierciu - kursy, szkoła policealna i doradztwo zawodowe
- Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Poręba - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
- Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu - kontakt, rejestracja, zasiłki i oferty pracy
