Komisja Rozwoju i Promocji Powiatu obradowała tym razem w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.
 
Z działalnością Biblioteki zapoznała radnych Małgorzata Borowik, dyrektor MiPBP w Zawierciu. Mówiła o realizowanych przez pracowników projektach, organizowanych spotkaniach autorskich, udogodnieniach dla czytelników związanych z posiadanymi w zbiorach książkami mówionymi (zapisanymi na kasetach magnetofonowych oraz audiobookami), a także o możliwościach korzystania z publikacji internetowych w ramach Śląskiego Konsorcjum IBUK.
- Mamy powód do dumy - w odróżnieniu od całego kraju, u nas czytelnictwo rośnie – mówiła dyrektor Biblioteki. – Obecnie w naszej bibliotece posiada swoje karty ponad 10 tys. czytelników. A więc nawet spadek liczby ludności nie wpłynął na czytelnictwo w naszym mieście i powiecie.
O współpracy międzynarodowej samorządu powiatu z węgierskim Tiszaujvaros oraz o współpracy międzynarodowej szkół średnich, realizowanej w ramach projektów Erasmus + mówiła Iwona Kuźniak, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Współpracy z NGO.
Następnie radni zapoznali się i pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały Rady Powiatu z dnia 25 kwietnia 2019 roku w sprawie informacji o aktywnych formach wsparcia dla osób bezrobotnych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu. Temat omówił Andrzej Rus, dyrektor PUP.
- Z naszych informacji wynika, że spośród osób zarejestrowanych jako bezrobotne, aż 40 proc. nie jest zainteresowanych podjęciem zatrudnienia – mówił Andrzej Rus. – Zdecydowanie więcej, bo aż 58 proc. osób zarejestrowanych w PUP to kobiety. W latach wcześniejszych proporcje między mężczyznami a kobietami były wyrównane. Obecnie należy sądzić, że albo jest to związane z większą ilością ofert dla mężczyzn, albo decydują inne czynniki, jak np. wsparcie państwa dla kobiet wychowujących dzieci.
Dyrektor mówił też o środkach możliwych do pozyskania i pozyskiwanych przez urząd pracy – niestety w większości są to tzw. „pieniądze znaczone” czyli możliwe do wykorzystania na konkretny cel, skierowane do konkretnych grup osób. To bardzo ogranicza możliwości zaoferowania pracy innym grupom, które danych wskaźników nie spełniają. Problemem jest też ograniczony transport publiczny – do niektórych pracodawców zlokalizowanych na terenie powiatu mieszkańcy nie mają jak dojechać.
Na koniec radni odwiedzili Miejską Izbę Muzealną zlokalizowaną w „Pałacyku Szymańskiego”, w którym odbywało się posiedzenie.