Ku finałowi zbliża się tegoroczna edycja konkursu ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Zawierciańskiego: "Najlepsza miejscowość powiatu zawierciańskiego 2020".


Do rywalizacji zgłosiło się 7 miejscowości: Irządze, Podzamcze, Sławniów, Szczekociny, Turza, Włodowice i Wola Libertowska.

Wszystkim mieszkańcom oraz samorządom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, miłe przyjęcie i piękne zaprezentowanie miejscowości.

Włodowice w tym roku obchodzą swoje 800-lecie. O historii Włodowic i jej największych atrakcjach opowiadał Komisji Wójt Adam Szmukier wspólnie z sołtys miejscowości: Marią Wnuk. W tradycyjnej bryczce członkowie Komisji zawiezieni zostali na Górę Głowienna. Było to miejsce słowiańskiego kultu pogańskiego i uroczysko – obecnie mieści się tu osiedle mieszkaniowe – to znakomity punkt widokowy na okolicę. Komisja obejrzała zrewitalizowany rynek we Włodowicach, który wykazuje typowe dla średniowiecza rozmieszczenie architektoniczne. Jego rozmiary wskazują na duże znaczenie ekonomiczno – społeczne, jakie miało odgrywać niegdyś miasto (obecnie wieś) Włodowice. Wójt mówił również o ogromnej roli, jaką w historii Włodowic odegrał Michał Poleski, który w 1870r. przybył i osiadł się tutaj. To dzięki niemu Włodowice zyskały nazwę Aten Olkuskich.
Wójt zaprosił Komisję do zwiedzenia kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła z zabytkową dzwonnicą, do której prowadzą oryginalne, kamienne schody.
Aktywność mieszkańców pokazana została w formie filmów i slajdów a także muzycznych kawałków z ostatnio wydanej płyty zespołu „Amonitki". Wójt zaprezentował także album wydany z okazji 800-lecia Włodowic „Życie Mieszkańców Gminy Włodowice na starych fotografiach".


We Włodowicach ekologia ma niebagatelne znaczenie - na 1900 budynków w gminie aż 602 posiadają instalacje solarne. Mieszka tu 1111 osób.