Funkcjonalny aneks kuchenny w kawalerce - o czym musisz pamiętać?

Kawalerka to wyzwanie aranżacyjne dla każdego, kto chce połączyć nowoczesność z pełnym wykorzystaniem ergonomii wnętrza, które zazwyczaj nie przekracza 30 mkw. Wydawać by się mogło, że na tak niewielkiej powierzchni trudno o uzyskanie spektakularnego efektu, tymczasem wystarczy kilka prostych porad, by funkcjonalny aneks kuchenny w kawalerce spełniał się w roli salonu, kuchni i jadalni jednocześnie, a  przy tym nie przeszkadzał, gdy pomieszczenie zmieni się w sypialnię. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Krok pierwszy - otwórz się na przestrzeń

Kiedyś w kawalerce każde pomieszczenie musiało być od siebie oddzielone. Niestety takie sztuczne budowanie mieszkania na niewielkim metrażu sprawiały, że w rzeczywistości przestrzeni użytkowej było zdecydowanie mniej niż na papierze, a wnętrza przypominały schowki,  w których trudno było o poczucie komfortu i swobody. 

Jeśli przyjąć zasadę, że nie każda ściana jest potrzebna - oprócz oczywiście ścian nośnych - i wyburzyć te, które dzielą pomieszczenia na kuchnię i pokój zyska się zdecydowanie większą przestrzeń. To rozwiązanie idealne, które stwarza wiele możliwości aranżacyjnych i umożliwia wykreowanie stylowej kawalerki o charakterze mini apartamentu.

Krok drugi - planowanie przestrzeni

Serwis Cododomu.pl słusznie zauważa, że im mniejsza przestrzeń, tym projekt aranżacyjny musi być bardziej precyzyjny i dopracowany w najmniejszych szczegółach. Konieczne jest ustalenie, w którym miejscu powinna znajdować się część kuchenna - tam, gdzie gotujemy, część salonowa, a gdzie będzie umiejscowiona strefa odpoczynku. Polecamy także ten artykuł na stronie cododomu.pl: Jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce?

Aneks kuchenny musi odznaczać się wysoką funkcjonalnością, więc musi się tam znaleźć blat przygotowawczy, płyta lub palniki (jeśli nie gotujemy dużo, warto rozważyć zakup pieca na dwa garnki), piekarnik montowany na szafkach ściennych, wąska lodówka, jednokomorowy zlew i mała zmywarka. Koniecznie należy sprawdzić, czy wszystkie te elementy mogą stanąć w nieprzerwanym ciągu - jeśli nie, warto pokusić się o przerobienie instalacji. Sprzęt AGD powinien być przeznaczony do zabudowy - to zdecydowanie oszczędza miejsce.

Krok trzeci - meble do kuchni w kawalerce

Funkcjonalny aneks kuchenny w kawalerce to nie miejsce na ciężkie, masywne meble. Wybieramy takie o subtelnym wyglądzie i jasnych kolorach. Chcąc uzyskać optyczne powiększenie przestrzeni, można zainwestować we fronty odbijające światło np. lakierowane. 

Mówiąc o meblach delikatniejszych nie mamy na myśli gorszej jakości - tej należy wystrzegać się jak ognia. Chodzi o konstrukcję zabudowy kuchennej, grubości ścianek w szafkach czy masywność blatu. Stawiając na funkcjonalność, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wykorzystanie każdego centymetra. 

Szafki powinny być pojemne, a ich wnętrza wolne od pustych i niewykorzystanych przestrzeni. Zagospodarujmy więc miejsce pod górnymi szafkami, montując tam relingi oraz przestrzeń pod zlewem, w której swoje miejsce może znaleźć moduł koszy do segregacji śmieci. Stawiajmy na elegancję, a więc inwestujemy także w takie detale jak dozownik do płynu do naczyń. 

Jeśli spojrzeć na wnętrze kawalerki jak na jednolitą przestrzeń aranżacja staje się bogatsza w możliwości. Otwarcie przestrzeni pozwala na płynne przejście z aneksu kuchennego do stołu jadalnego, a dalej do salonu. To właśnie funkcjonalność, która pozwala czuć się komfortowo i bezpiecznie.