43-latek awanturował się i był agresywny. Interweniowali policjanci. Mężczyzna znieważył i naruszył nietykalność jednego z nich. Okazało się, że jest sprawcą przemocy domowej. Znęcał się psychicznie nad swoją żoną. Został zatrzymany. Otrzymał policyjny nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. To już kolejny przypadek wykorzystania przez zawierciańskich mundurowych uprawnień, jakie zostały nadane policjantom w listopadzie zeszłego roku.
W miniony wtorek po godzinie 05:00 zawierciańscy policjanci interweniowali wobec agresywnego mężczyzny. 43-latek miał się awanturować. W domu przebywała jego żona i dwójka dzieci. W trakcie interwencji znieważył i naruszył nietykalność jednego z policjantów. Został zatrzymany. Jak ustalili śledczy, agresor wobec swojej żony stosował przemoc psychiczną. Wszczynał awantury, ubliżał i groził kobiecie. Był już karany za znęcanie się nad swoją żoną.
W listopadzie ubiegłego roku weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. To dzięki niej wczoraj zawierciańscy policjanci nakazali agresorowi opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu. Wobec mężczyzny wydany został także zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Za niestosowanie się do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Mieszkaniec powiatu zawierciańskiego odpowie także za przestępstwa popełnione wobec interweniującego policjanta, za które grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy!
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., również policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
-
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
-
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
-
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
-
jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
-
złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
-
do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
-
w miarę możliwości numeru telefonu,
-
informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.