Badanie trzeźwości w pracy - czy to możliwe?

Każdy z nas jest przyzwyczajony i spodziewa się kontroli trzeźwości kiedy zostanie złapany przez policję. Jednak taki proces w pracy dotychczas się nie zdarzał, nikt z nas długo się nad tym nie zastanawiał. Mimo to niedawno pojawiło się nowe prawo, które umożliwia pracodawcy wyrywkowe badanie trzeźwości swojego pracownika. Ale czy może zdarzyć się w każdym momencie naszej pracy i bez jasnej przyczyny, czyli podejrzenia że spożywaliśmy alkohol?

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że według obowiązującego prawa, nasz pracodawca nie ma nakazu osobiście przeprowadzić takiego zabiegu, w zależności w jakiej branży pracujemy, ponieważ w niektórych takie badanie jest wręcz obowiązkowe. Możemy śmiało powiedzieć, że prawo nie przewiduje aby pracodawca mógł zbadać nasz stan trzeźwości. Oczywiście do momentu, w którym nasze zachowanie lub wygląd nie dadzą podejrzenia, że spożywaliśmy alkohol. Jeżeli pracodawcę zaniepokoi nasze zachowanie i będzie miał podejrzenie, że znajdujemy się pod wpływem alkoholu, będzie miał możliwość skontaktować się z organami porządku publicznego, którzy przeprowadzą na niego próbę alkomatem. Warto pamiętać, że pracodawca osobiście sprawdzający naszą trzeźwość łamie prawo. Jednak jeżeli dojdzie do takiej sytuacji i będziemy zmuszeni dmuchać w alkomat, nie ma co do tego dyskusji jeżeli ten wykaże promile. Sklep z alkomatami oferuje specjalistyczny i dokładny sprzęt.

Odpowiednie organy korzystają tylko i wyłącznie z najlepszej jakości alkomatów, które dostępne są w alkopatrol.pl. Takie urządzenia potrafią dokładnie zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu nawet wtedy kiedy będziemy dmuchać nieco słabiej aby efekt pomiaru był słabszy. Nie mamy więc co liczyć na ewentualną pomyłkę urządzenia. W takim przypadku to dopiero początek naszych problemów, ponieważ nie ominą nas konsekwencję nie tylko od pracodawcy. Pracodawca będzie miał w tym wypadku trzy możliwości, pierwszą i zarazem najłagodniejszą karą może być nagana, bądź upomnienie. Drugim sposobem na nasze ukaranie, na które również powinniśmy się cieszyć to kara pieniężna, której kwota może być dowolna. Trzecim sposobem na ukaranie nas jest rozwiązanie umowy o pracę, w tym wypadku będzie to zwolnienie dyscyplinarne.

Warto dodać, że gdy pracujemy w pracy pod wpływem alkoholu i zostaniemy przyłapani nie mamy podstaw aby od takiej decyzji się odwoływać. W dodatku łamiemy regulamin BHP.
Warto więc czasem przystopować z alkoholem, który może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Takim zachowaniem narażamy również osoby pracujące
razem z nami stanowiąc dla nich zagrożenie.