Tłumacz – opis zawodu

Zadaniem tłumacze jest wierne przekładanie tekstów lub innych materiałów z jednego języka na drugi. Może być to przekład z obcego na polski lub odwrotnie. A także – o ile pozwalają na to jego umiejętności – tłumaczenie z jednego języka obcego na drugi. To ostatnie rozwiązanie jest dla tłumacza najbardziej pracochłonne, ale i najlepiej płatne. Tłumaczone mogą być książki, artykuły, wypowiedzi, dokumenty, nagrania audio, scenariusze filmowe i jakiekolwiek inne materiały, które zamówi do tłumaczenia klient. Tłumacz może specjalizować się w tekstach technicznych, naukowych, artystycznych lub popularnych. A także – poprzez dodatkowe egzaminy i uprawnienia – dorobić się tytułu tłumacza przysięgłego. W tym wypadku wynajmowany jest, jako biegły, to tłumaczenia zeznać sądowych, dokumentacji czy innych materiałów dowodowych. Co ważne, czyni to pod przysięgą i za celowo błędne tłumaczenie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Szerszy opis zawodu tłumacza jest dostępny pod adresem https://www.zlecenia.pl/blog/tlumacz-jak-wyglada-praca/.

Tłumacz – wymagania zawodowe

Najważniejsza w pracy tłumacza jest oczywiście znajomość języka. Nie wystarcza jednak poziom komunikatywny, lecz potrzebne jest solidne przygotowanie. Takie dają studia filologiczne, lingwistyczne lub inne językowe na specjalizacji translatoryka. Bardzo istotny jest zasób słów, znajomość konwenansów obu języków, na którym się operuje, znajomość idiomów, związków frazeologicznych oraz bezpośrednich odpowiedników w języku polskim. Tym samym dobry tłumacz musi równie świetnie operować swoim własnym językiem – wymagana jest bezwzględna znajomość ortografii i gramatyki. Zawód tłumacza można zdobyć, nawet nie kończąc odpowiedniej specjalizacji na bazowych studiach, a jedynie ukończyć translatorykę jako podyplomówkę lub wyrobić sobie uprawnienia poprzez specjalne kursy uzupełniające wiedzę językową.

Więcej o tym jak zostać tłumaczem przeczytasz na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/tlumacz-jak-zostac/.

Tłumacz – warunki pracy

Tłumacz przeważnie pracuje w warunkach biurowych, choć jako samodzielny przedsiębiorca lub freelancer może też pracować w domu. W swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne, często płatne, aplikacje słownikowe lub do tworzenia tekstów. Ważna jest umiejętność organizowania czasu – zleceń potrafi być wiele w miesiącu i wszystkie muszą być wykonywane terminowo. Nawet przy dłuższych formach, takie jak książki czy scenariusze. Pewną odmianą tego zawodu jest tłumacz symultaniczny, który w czasie rzeczywistym przekłada wypowiedzi publiczne bądź rozmowy biznesowe.

Tłumacz – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie tłumacz może znaleźć przede wszystkim w biurach tłumaczeń, szkołach językowych lub jako samodzielny przedsiębiorca. To ostatnie rozwiązanie daje potencjalnie większe zyski i samodzielność, ale też i zrzuca na tłumacza odpowiedzialność za poszukiwanie klientów. Zarobki tłumacza z kolei zależą od języka, który się tłumaczy oraz ilości i poziomu skomplikowania zleceń. Początkujący tłumacze liczyć mogą na pensje w okolicach 2500 – 3000 brutto. Przeciętnie to 4000 – 8000 zł brutto. Tłumacze symultaniczni zarabiają niekiedy nawet więcej do około 10 000 zł brutto.