Alternatywne źródła pozyskiwania energii cieszą się coraz większą popularnością. Wielu z nas zastanawia się nad instalacją pompy ciepła. Jest to urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia budynku, a następnie przekształca je na energię, którą można wykorzystać to ogrzewania lub ochłodzenia nieruchomości, a także podgrzewania wody. Jakie największe obawy towarzyszą inwestorom? Rozwiewamy 5 najczęściej powtarzanych mitów!
Mit 1: Pompy ciepła to droga inwestycja
Faktem jest to, że gdy pompy ciepła pojawiały się w Polsce ich zakup oraz montaż były kosztowną inwestycją, na którą mogli pozwolić sobie tylko wybrani. Aktualnie rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, jego ceny są niższe. W przypadku domu 100m² łączne koszty zakupu i montażu urządzenia będą wahać się pomiędzy 30.000 zł a 45.000 zł. Pompy ciepła montuje firma z Częstochowy, która nie tylko zajmuje się instalacją oprzyrządowania, ale i zaprojektowaniem rozwiązania, które pozwoli na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie budynków. Dzięki temu wydatek związany z montażem urządzenia bardzo szybko się zwróci. Trzeba także zaznaczyć, że możliwe są dopłaty do pomp ciepła – warto zapytać o nie specjalistów działających w branży.
Mit 2: Pompa ciepła może być wykorzystana tylko w nowych domach
W głowach wielu osób wciąż panuje przekonanie, że nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane tylko w nowych, dostosowanych do tego budynkach. Warto jednak zaznaczyć, że pompa ciepła może efektywnie działać także we wcześniej wybudowanych obiektach, nawet w tych z lat 60. czy 70., w których przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Warunkiem koniecznym jest jednak odpowiednia izolacja ścian budynków, gdyż im lepsze ocieplenie, tym mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie większe oszczędności.
Mit 3: Pompa ciepła generuje duży hałas podczas pracy
Oferowane na rynku pompy ciepła muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Jedną z nich jest ta związana z emitowanym poziomem hałasu. Aktualnie stosowane urządzenia podczas pracy generują taki rzędu 40 – 60 decybeli, co porównać można do szumu w biurze czy pracy odkurzacza. Pompa ciepła nie jest głośniejsza od innych form pozyskiwania ciepła, np. kotła gazowego.
Mit 4: Im większa pompa ciepła, tym lepsza
Jest to jeden z najbardziej bezpodstawnie powielanych mitów. Warto wiedzieć, że wymiary oraz wydajność pompy ciepła muszą być dostosowane do potrzeb cieplnych konkretnego budynku, zapotrzebowania na ciepłą wodę. Na jej wielkość wpływać mogą także: typ obiektu, zastosowane metody izolacji cieplnej, rodzaj grzejników oraz rekuperacja. Doborem wielkości oraz efektywności pompy ciepła zajmują się wykwalifikowani specjaliści, podczas audytu w konkretnym obiekcie budowlanym. Warto także zaznaczyć, że urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca. Wymiary standardowej pompy ciepła to 90 cm x 60 cm x 40 cm.
Mit 5: Pompa ciepła korzysta z prądu, więc nie jest ekologicznym, tanim rozwiązaniem
Faktem jest, że pompa ciepła do pracy wykorzystuje prąd. Energia elektryczna niezbędna jest do zasilania i pracy sprężarki, jednak nie jest ona wykorzystywana do głównego pozyskiwania ciepła, jak ma to miejsce w przypadku innych form ogrzewania pomieszczeń. Warto także zaznaczyć, że pobór mocy jest stosunkowo niewielki. Koszty zużycia prądu można dodatkowo zmniejszyć, korzystając z urządzenia podczas obowiązywania nocnego cennika za energię elektryczną czy łącząc to rozwiązanie z fotowoltaiką.