Sklejka to materiał o wielu zaletach praktycznych. Urocza, choć oszczędna estetyka sprawiła, że pokochali go Skandynawowie. Dlaczego jeszcze warto urządzić dom w północnym stylu?
Sklejka – charakterystyka i rodzaje
Sklejka to materiał wykonywany z cienkich warstw drewna nazywanych fornirem. Każda część położona jest na drugiej i posmarowana klejem. Luźna struktura o żądanej długości poddawana jest następnie naciskowi pod prasą hydrauliczną. W ten sposób powstaje blok z drewna o grubości od 3 mm do 5 cm.
Meble ze sklejki wykonywane są z kilku gatunków drewna. Bardzo popularna jest m.in. sosna. Sprzęty wykonane z takich płyt są żółtawe. Dość często wykorzystuje się także brzozę. Biała barwa takich mebli bardzo mocno kojarzy się właśnie ze stylem skandynawskim.
Rzadziej spotyka się wyposażenie domowe wykonane z drewna bukowego lub olchowego. Mają one ciemniejszy, czerwonawy odcień. Oprócz tego producenci tworzą meble z mieszanek drzew.
Zalety mebli ze sklejki
Meble ze sklejki sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, a także na zewnątrz. By jednak mieć pewność, że poradzą sobie z wilgocią, należy wybrać płyty fornirowe łączone wodoodpornymi klejami. W miejscach takich jak kuchnia, łazienka czy ogród warto też zainwestować w sklejkę o właściwościach hydrofobowych. Taki materiał jest zdolny do odpychania kropel wody.
Materiał ten wytrzymuje nawet duży nacisk. Dzięki temu trudno go wygiąć lub złamać. Mimo to sklejka pozostaje lekka. Co więcej, tak jak lite drewno, zachowuje ona ciepło w mieszkaniu. Właśnie z tego powodu jest tak popularna w skandynawskim stylu aranżacji wnętrz.
Do zalet sklejki należy ponadto sposób jej produkcji. Jako że płyty fornirowe to sprasowane drewno, proces produkcji jest ekologiczny. Do tego meble tego typu są tańsze niż odpowiedniki z litego drewna. Dlatego też łatwiej urządzić dom w skandynawskim stylu nawet przy ograniczonym budżecie.
Jakie wyposażenie domowe wykonuje się ze sklejki?
Uniwersalność sklejki drewnianej sprawia, że można z niej wykonać niemal dowolne wyposażenie domowe. Przykładami mebli są szafy, półki na telewizor i siedziska takie jak krzesła i taborety. Z forniru powstają też każdej wielkości stoły i stoliki do jadalni, czy te kawowe oraz nocne.
Ze sklejki tworzy się też łóżka (w tym piętrowe) i przewijaki dla dzieci. Inne sprzęty, które powstają z tego materiału, to lampy. Do wyboru są np. żyrandole, stojące, plafony i kinkiety. Ponadto fornir to przyjazne tworzywo do wytwarzania zabawek dla dzieci.