Jak prawidłowo dbać o szambo, by zapobiec rozwojowi bakterii chorobotwórczych?

Właściwa konserwacja szamba jest niezbędna nie tylko ze względów zdrowotnych. Oprócz tego przedłuża ona bezawaryjne działanie zbiornika. Żeby było to możliwe, należy stosować szereg preparatów i regularnie czyścić szambo. Jak więc wygląda jego prawidłowa eksploatacja?

Jakie preparaty stosować do konserwacji szamba?

Często stosowanym środkiem do pozbywania się z szamba ze szkodliwych bakterii są środki biologiczne. Zadaniem tego rodzaju produktów jest poprawa rozkładu zanieczyszczeń organicznych. Co ważne, takie specyfiki są wydajne. Wynika to z naturalnej tendencji bakterii do szybkiego rozmnażania się, co pozwala niewielkiej ich kolonii w krótkim czasie zasiedlić cały zbiornik. Takie środki do szamb należy stosować regularnie.

Pozostałe produkty zalecane są wyłącznie w przypadku problemów z działaniem szamba. Przykładem są środki chemiczne służące do udrażniania rur. Także one zawierają w sobie bakterie. Dzięki nim można pozbyć się zanieczyszczeń trwale blokujących przepływ nieczystości przez rury. Oprócz nich istnieją preparaty przeznaczone do usuwania tłuszczów.

Konserwacja szamba wymaga niekiedy nie tyle wymiany flory bakteryjnej, ile jej całkowitego zwalczenia. Służą do tego substancje dezynfekcyjne o silnym działaniu. Tak jak środki do udrażniania rur i tłuszczów powinny być używane jedynie przez krótki czas. Po preparat do dezynfekcji należy sięgnąć, gdy w zbiorniku tworzy się zbyt dużo metanu lub zaistniała konieczność wymiany kolonii bakterii.

Jak często powinno się przeprowadzać asenizację szamba?

Korzystanie ze środków chemicznych jest niezwykle ważne, ale nie zastąpi regularnej asenizacji. Zaleca się, by wywóz nieczystości odbywał się przynajmniej raz na trzy tygodnie. W przypadku większych zbiorników należy to robić nawet częściej, a więc co około 14 dni.

Częstotliwość usługi asenizacji szamba powinna zostać dobrana do wielkości zbiornika, liczby domowników oraz średniej ilości ścieków wytwarzanych w ciągu doby. Samym oczyszczaniem powinna zajmować się wyłącznie wyspecjalizowana firma. Nie należy usuwać zawartości samodzielnie. Ze względu na duże stężenie trujących substancji jest to groźne dla zdrowia domowników i mieszkańców okolicznych posesji.

Długoletnia, bezawaryjna eksploatacja szamba wymaga ponadto wiedzy na temat tego, co nie powinno się w nim znaleźć. Do zbiornika nie wolno wrzucać pozostałości żywności i produktów higienicznych. Nie powinny się w nim znaleźć także inne niż przeznaczone do szamb substancje chemiczne.