Szkolenia UDT – na jakie maszyny są wymagane?

Codzienna praca w zakładach produkcyjnych, w halach magazynowych, a także w innych pomieszczeniach wielkopowierzchniowych czy na otwartej przestrzeni wiąże się z wykorzystywaniem specjalistycznych maszyn i urządzeń. Większość z nich wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również odpowiednich uprawnień. Na jakie maszyny potrzebne są szkolenia UDT i gdzie można je zrealizować?

Szkolenia UDT niezbędne są w przypadku maszyn, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Są to urządzenia do transportu bliskiego – wózki widłowe, podesty ruchome, żurawie, suwnice, dźwigi oraz wyciągi towarowe. Każda z tych maszyn ma swoją specyfikę, różni się funkcjonalnością i działaniem, a co za tym idzie – obsługa każdej z nich wymaga doświadczenia, precyzji oraz ukończenia odpowiedniego szkolenia.

Jak wyglądają szkolenia UDT?

Z oferty szkoleń UDT powinien skorzystać każdy, kto chce pracować na wózkach widłowych czy innych pojazdach bliskich. Aby zapisać się na szkolenie, trzeba spełnić kilka warunków – mieć ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe, a także brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora konkretnej maszyny. Szkolenia UDT obejmują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i zdobywanie umiejętności praktycznych. Kursanci uczą się budowy i funkcjonowania maszyn, poznają zasady eksploatacji i bezpiecznej pracy z wózkami widłowymi i innymi pojazdami. Realizują zajęcia praktyczne, czyli uczą się obsługi konkretnych maszyn. Ukończenie szkolenia czy kursu to nie wszystko – konieczne jest uzyskanie pozytywnego egzaminu przeprowadzanego przez komisję z UDT. Tylko wtedy uzyskuje się uprawnienia, które pozwalają na pracę na stanowisku operatora konkretnej maszyny.

Gdzie szukać szkoleń UDT?

Szkolenia UDT można obecnie znaleźć niemal w każdym większym mieście, a także w wielu mniejszych. Zainteresowanie szkoleniami nieustannie rośnie wraz z zapotrzebowaniem na rynku pracy. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne szkolenie, warto przejrzeć ofertę kilku różnych firm szkoleniowych lub ośrodków kształcenia. Należy zwrócić uwagę na program zajęć, kadrę dydaktyczną, a także opinie na temat konkretnej firmy i poziom zdawalności. Nie chodzi bowiem jedynie o zaliczenie kursu, ale również o zdanie egzaminu, który pozwoli na uzyskanie uprawnień. Najlepiej wybierać te firmy, które specjalizują się w szkoleniach UDT, a ich dotychczasowi kursanci są w stu procentach zadowoleni zarówno z przekazanej wiedzy, jak i ze zdobytych umiejętności.