Ozonowanie mieszkań i biur: oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Chcesz pozbyć się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów z pomieszczenia? Interesuje Cię ozonowanie mieszkań i biur? Przedstawiamy najważniejsze informacje w tym zakresie. Czytaj dalej, a dowiesz się między innymi, na czym polega ten proces i dlaczego warto się na niego zdecydować. Odpowiadamy na istotne pytania, które mogą Cię nurtować!

Co to jest ozonowanie pomieszczeń?

Jest to niezwykle skuteczny sposób na eliminację szkodliwych drobnoustrojów – wirusów, grzybów oraz bakterii, której popularność stale rośnie. Można powiedzieć, że jest to metoda dezynfekcji, jaka pozwala oczyścić nie tylko powietrze w konkretnym miejscu, ale także wszystkie znajdujące się tam elementy – na przykład meble lub dywany. Ma to znaczenie w szczególności wtedy, kiedy na danej przestrzeni przebywały chore osoby – po pandemii koronawirusa zwraca się na to znacznie baczniejszą uwagę.

Jak działa ozonowanie?

By wykonać prawidłowo ten zabieg, stosuje się ozon. To jedna z odmian tlenu, która charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi – związek ten od wielu lat stosowany jest między innymi do dezynfekcji wody i jej uzdatniania. Nie warto oszczędzać, lepiej zawczasu wybrać usługę profesjonalnego ozonowania mieszkań i biur.

Istnieje wiele niezależnych badań potwierdzających, jak działa ozonowanie i czy jest ono skuteczne. Wskazują one, że proces ten nie tylko eliminuje roztocza, alergeny, pleśnie, wirusy i bakterie, ale także pozostawia we wnętrzu bardzo przyjemny zapach.

Istotne jest jednak wybranie profesjonalistów, którzy wykonają tę usługę zgodnie z normami i używając w tym celu specjalistycznych, certyfikowanych urządzeń. Dobrym przykładem jest firma Patronpest, mogącej pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz pozytywnymi rekomendacjami klientów.

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

Wiele osób rozważających usługę dezynfekcji pomieszczeń zastanawia się, czy ozonowanie jest szkodliwe. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie, pod warunkiem że zostanie ono przeprowadzone przede wszystkim zgodnie z zaleceniami i ostrożnie. Okazuje się, że ozon może być niekorzystny dla zdrowia zwierząt oraz ludzi, ale w wysokim stężeniu.

To gaz drażniący, dlatego organizmy żywe, w tym nawet kwiaty, nie mogą pozostawać w pomieszczeniu, w którym dokonuje się odkażania.

Jeśli ozonowanie mieszkań i biur zostanie wykonane nieprawidłowo lub w trakcie, w pomieszczeniu znajdą się niepowołane osoby lub zwierzęta, mogą pojawi się niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Ozon może powodować między innymi:

  • reakcje zapalne dróg oddechowych i oczu,
  • zmniejszenie wydolności płuc,
  • spadek ciśnienia,
  • bóle głowy,
  • senność,
  • nasilenie objawów astmy.

Samo ozonowanie mieszkań i biur przeprowadzone prawidłowo, zgodnie z procedurami BHP nie jest jednak szkodliwe – to zabieg bezpieczny dla klientów. Ozon wytwarzany jest przez specjalistyczne urządzenia, zgodne z normami i opatrzone certyfikatami, o dopuszczalnym stężeniu.

Ważne jednak, aby mimo wszystko, po zakończeniu pracy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, natomiast na czas ozonowania, powinno być ono szczelnie zamknięte.