W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, zdobyte wykształcenie nie daje pewności, że zapewni nam ono możliwość pracy w zawodzie do samej emerytury. Jakiś czas temu badania pokazały, że przeciętny Amerykanin całkowicie zmienia zawód 2-3 razy w ciągu swojego życia. Trendy te powoli trafiają i do nas. Dlatego też trzeba trzymać rękę na pulsie i zabezpieczyć się na taką ewentualność. Jedną z interesujących możliwości, pozwalającą w relatywnie szybki sposób poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności nawet w całkowicie odmiennych od naszej branżach są studia podyplomowe.

Studia podyplomowe – co to i dla kogo one są? Jaki dają tytuł?

Studia podyplomowe to dodatkowa forma studiów, dla osób które posiadają już przynajmniej tytuł I stopnia (czyli licencjata, inżyniera lub magistra). Warto zwrócić uwagę, że nie są to studia trzeciego stopnia (ten termin jest zarezerwowany dla studiów doktoranckich) i nie dają żadnego tytułu naukowego (jedynie świadectwo ich ukończenia).

Studia podyplomowe są dla osób, które już jedne studia skończyły, ale chcą się rozwijać dalej, zarówno w kierunku swoich dotychczasowych zainteresowań, jak i całkowicie odmiennych. Wymagania konieczne do przyjęcia na studia określa wybrana uczelnia, jednak zwykle poza dostępnością wolnych miejsc i opłaceniem opłaty rekrutacyjnej i czesnego nie ma dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych. Trzeba zwrócić uwagę, że opłaty na studiach podyplomowych są najczęściej dość wysokie, ale można uzyskać na nie dofinansowanie z różnych programów unijnych, a także od naszego pracodawcy (lub wliczyć sobie w koszty działalności gospodarczej).

Studia podyplomowe ciekawą drogą rozwoju zawodowego

Formuła studiów podyplomowych

Studia podyplomowe najczęściej organizowane są w formie podobnej do studiów zaocznych – w formie weekendowych zjazdów co 2 tygodnie. W ramach edukacji często możemy liczyć na warsztaty z osobami znanymi w danej branży lub przedstawicielami znanych korporacji, które często są sponsorami danego kierunku studiów, pasującego profilem do przyszłych kandydatów na pracowników. Dla osób, którym ze studiowaniem w weekendy jest nie po drodze, istnieje jeszcze jedna ciekawa forma edukacji. Są to studia podyplomowe online.

Studia podyplomowe online

Studia przez Internet, to coraz bardziej popularna forma studiów na świecie. Ta formuła dotarła również do oferty studiów podyplomowych. W ramach takich zajęć uczestniczymy w wykładach i ćwiczeniach online, korzystając ze strumieniowania multimediów, rozmów wideo, czatów i innych form współpracy zdalnej. Część egzaminów również zdajemy online, ale na najważniejsze z nich, lub na obronę pracy zaliczeniowej, musimy stawić się raz na semestr (lub raz na rok) osobiście na wybranej przez nas uczelni (która często jest w odległym mieście). Studia w tym trybie wymagają na pewno większej samodyscypliny do nauki w domu. Niektórym studentom może przeszkadzać też brak fizycznej obecności drugiego człowieka, zarówno wykładowcy jak i pozostałych studentów. Nie wszystko w dzisiejszych czasach da się rozwiązać przy pomocy nowoczesnych technologii.

Studia podyplomowe – czy warto?

Odpowiedzieć na to pytanie jest bardzo indywidualna. Jeżeli chcemy się rozwijać w dziedzinie, w której już jesteśmy zaawansowani, studia podyplomowe mogą być dobrą drogą, ale często wystarczą też zwykłe kursy lub szkolenia branżowe. Jeżeli interesująca nas branża jest nam całkiem obca, studia podyplomowe mogą być interesującą drogą ‘na skróty’, ale nie w każdym przypadku zastąpią studiów dziennych. Dlatego wybierając kierunek studiów podyplomowych warto mieć przynajmniej najbardziej podstawową wiedzę z danej dziedziny.