W RODN „WOM” w Katowicach odbyła się konferencja dotycząca programu Erasmus+ zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dla szkół z terenu województwa śląskiego.
Ważnym elementem spotkania, które było organizowane 11 grudnia, była prezentacja doświadczeń szkół, które realizują projekty. W czasie szkolenia wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu Justyna Kukułka przedstawiła realizowany przez placówkę projekt „Energy is power”, upowszechniając rezultaty przedsięwzięcia oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami z nauczycielami z województwa śląskiego.
Przedstawiła informacje na temat poszukiwania partnera, opracowania projektu i zarządzania nim, komunikacji i współpracy oraz celów, działań i rezultatów projektu. Zaprezentowano prezentację multimedialną oraz krótkie filmy z przykładami dotychczasowych efektów.
Projekt Erasmus+ ,,Energy is power”
Od 18 do 23 listopada 2019 r., w ramach realizowanego projektu ,,Energy is power”, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu razem z nauczycielami ze szkoły partnerskiej IES Marina Cebrian z Teneryfy wzięli udział we wspólnym szkoleniu dotyczącym ekologii. Osobą prowadzącą szkolenie była Justyna Płachetka - magister ochrony środowiska, biologii i psychologii, specjalista ds. ochrony środowiska i planowania strategicznego, autorka licznych badań z zakresu ochrony środowiska i energii, pedagog w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.
Nauczyciele przedmiotów ścisłych i języka angielskiego zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu ekologii i energii. Dowiedzieli się jak nauczać przedmiotów ścisłych poprzez eksperymentowanie, doświadczenie i inne metody aktywizujące uczniów. Uczestniczyli w grach symulacyjnych i ćwiczeniach z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Zaprezentowano przykładowe scenariusze zajęć, pomysły na aktywizację młodzieży do podejmowania proekologicznych działań. Nauczyciele obu szkół wymienili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi realizacji edukacji ekologicznej w ich szkołach. Odgrywali role uczniów, uczestniczyli we fragmentach pokazowych lekcji, dyskusjach i przedstawiali swoje pomysły na temat udoskonalenia prezentowanych materiałów oraz pracy z uczniami. Zaprezentowano filmy przedstawiające najlepsze kampanie przeprowadzone przez uczniów w wybranych szkołach. Podczas kursu nauczyciele współpracowali w międzynarodowych grupach polsko-hiszpańskich. Otrzymali certyfikaty jako dowód zdobytej wiedzy i umiejętności. Oprócz zajęć w ramach kursu, nauczyciele hiszpańscy zwiedzili również najważniejsze zabytki i miejsca kultury, poznając polskie dziedzictwo kulturowe.
Źródło: SP nr 13 w Zawierciu