W niedzielę odbyły się w Żarnowcu uroczystości upamiętniające 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Po Mszy Św. w intencji ofiar stanu wojennego, której przewodniczył ks. dziekan kan. Adolf Dróżyński, zebrani złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie Rolniczej “Solidarności” oraz beatyfikację Papieża Jana Pawła II. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Żarnowcu odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu. W widowisku słowno-muzycznym nie zabrakło patriotycznych ballad Jana Pietrzaka i Jacka Kaczmarskiego. Szczególnie interesujący był pokaz fotografii dokumentujących stan wojenny i potyczki milicji ze społeczeństwem.
W Spotkaniu uczestniczyły osoby internowane: Czesław Świerczyński, Eugeniusz Miąsko i Edward Ludwikowski, Posłowie na Sejm RP: Danuta Nowicka i Waldemar Andzel, Starosta Zawierciański - Gabriel Dors oraz działacze Rolniczej "Solidarności" powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego z Wicestarostą Pawłem Sokołem - Przewodniczącym Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność", Członkiem Rady Krajowej i Andrzejem Miąsko - Członkiem Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W spotkaniu wzięli udział kombatanci AK z pocztem sztandarowym i poczet sztandarowy NSZZ RI "Solidarność" z Żarnowca.
Uroczystości od 38 lat organizuje w Żarnowcu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność"- najpierw kameralnie, dyskretnie, w mieszkaniach prywatnych, a po 1989 roku w żarnowieckim domu kultury.
O swoich przeżyciach z okresu stanu wojennego mówili internowani Czesław Świerczyński i Eugeniusz Miąsko. Swoimi wspomnieniami podzielili się też posłowie oraz Starosta Zawierciański.
O bieżącej sytuacji w rolnictwie i problemach, z jakimi borykają się rolnicy indywidualni mówił Andrzej Miąsko.
Uroczystość była okazją do wspomnień, rozmów i podzielenia się opłatkiem.