Chyba każdy kojarzy najbardziej romantyczną scenę w historii polskiej kinematografii – scenę rwania nenufarów z filmu „Noce i dnie”. Zdobiące powierzchnię wody lilie wodne to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych i najbardziej efektownych roślin. Nasuwa się jednak pytanie: czy każdy może je mieć w swoim ogrodzie? Jak stworzyć unikatową aranżację oczka wodnego? Podpowiadamy w naszym artykule.
Lilie wodne – jak przeprowadzić sadzenie?
W sklepie Water and Garden można zaopatrzyć się w sadzonki (rwane od 30cm do 60cm). Najlepiej sadzić lilie wodne wiosną lub jesienią. Uprawa nenufarów wymaga żyznego podłoża, z którego rośliny wodne będą czerpać niezbędne substancje odżywcze. Nie da się bowiem czerpać ich wyłącznie z wody.
Jak więc przeprowadzić sadzenie? Lilię wodną należy umieścić w specjalnym koszu/doniczce (dostępne w sklepach ogrodniczych). Pojemnik wypełnia się piaskiem oraz gliną (w proporcjach 2:1). Co istotne – ziemię w oczku wodnych należy przykryć warstwą żwiru, co zapobiegnie zarastaniu glonami. Sadząc lilie wodne, trzeba zachować dość spore odstępy, ponieważ są to rośliny o rozłożystych liściach.
Tylko właściwe sadzenie sprawi, że grzybienie zapuszczą głębiej korzenie i ozdobią lustro wody przepięknymi kolorowymi i białymi kwiatami. Trzeba też pamiętać o tym, że lilie wodne nadają się bardziej do dużych oczek wodnych i stawów oraz potrzebują nasłonecznienia. Ponadto grzybienie są delikatne i tak też należy się z nimi obchodzić, sadząc je najlepiej na spokojnej, nieruchomej wodzie.
W jakich ogrodach sprawdzi się lilia wodna?
Najpopularniejszymi odmianami lilii wodnych w Polsce są grzybienie białe (Nymphaea alba) i grzybienie północne (Nymphaea candida). Jednakże do oczek wodnych rekomenduje się specjalne odmiany, dostępne w sklepach ogrodniczych. Są to odmiany, które łatwo zapuszczą korzenie i zaaklimatyzują się w zbiorniku wodnym.
W oczku wodnym można najczęściej spotkać kwiaty białe, różowe, czerwone czy fioletowe. Długość okresu kwitnienia jest różna; uzależniona najczęściej od d zasobności podłoża i temperatury wody.
Lilie wodne to kwiaty bardzo dekoracyjne, a jednocześnie romantyczne. Będą więc pasować do aranżacji ogrodu w stylu rustykalnym, prowansalskim, angielskim, ale także klasycznym. Raczej nie sprawdzą się w modernistycznych ogrodach.
Jest to roślina, która współgra z naturalnymi materiałami, a więc z kamieniem naturalnym czy też drewnem. To właśnie po te surowce warto sięgać, opracowując koncepcję aranżacji ogrodu. Drewniane bielone ławki i urokliwe pergole, a także wyłożone kamieniami ścieżynki – to doskonały anturaż dla oczka wodnego z pięknymi nenufarami.