Zawierciańscy policjanci wzięli udział w przedsięwzięciu zorganizowanym w ramach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Roku Marii Grzegorzewskiej. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych w Zawierciu. Kolorowy korowód przeszedł ulicami miasta, a na jego uczestników czekało też wiele atrakcji, w tym policyjne stoisko. Cała akcja zorganizowana była nie tylko dla uczniów Zespołu, ale dla wszystkich osób niepełnosprawnych i włączyło się w nią około 700 osób.

Wczoraj w ramach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Roku Marii Grzegorzewskiej ulicami Zawiercia przeszedł barwny korowód. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych, którego patronką jest właśnie Maria Grzegorzewska – twórczyni pedagogiki specjalnej. Wydarzenie swoim patronatem objęli: Starosta Zawierciańsk Gabriel Dors i Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, a włączyli się w nie uczniowie okolicznych szkół.

Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowano dla uczestników przedsięwzięcia wiele atrakcji. Pokazy, prezentacje artystyczne, spartakiada wszystko po to, aby zwrócić szczególną uwagę na godność osób niepełnosprawnych. Podopieczni szkoły specjalnej wspólnie z innymi uczniami korzystali z oferty przedsięwzięcia.

Swoje stoisko miała także zawierciańska Policja. Uczestnicy nie tylko mogli zerknąć do policyjnego radiowozu, ale zobaczyli też, na czym polega praca technika kryminalistyki. Mogli sami ujawniać ślady i je zabezpieczać. W ramach przeciwdziałania uzależnieniom policjant, korzystając z alko i narkogogli tłumaczył, jak negatywny wpływ na człowieka mają używki. Uśmiech na twarzach wielu osób wywołał Sznupek, który z chęcią pozował do zdjęć i przybijał „piątki”. Zawierciański policjant rozmawiał także z uczestnikami spotkania, zarówno tymi młodszymi, jak i starszymi na temat praw człowieka i godności, jaką ma każda osoba, bez względu na wiek, płeć, czy też stopień sprawności.

Na festynie pojawili się także policjanci z zawierciańskiej drogówki, którzy prezentowali policyjne motocykle, a także przypominali o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerach, czy hulajnogach, ale także podczas przechodzenia przez jezdnię. Zachęcali też do korzystania z kasków ochronnych i odblasków, dzięki którym każdy może czuć się bezpiecznie.

 • Korowód idący koroną stadionu
 • Na zdjęciu widoczny Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, który przemawia. Za nim Starosta Zawierciański Gabriel Dors.
 • Na zdjęciu widoczny policjant oraz dzieci w alko i narkogoglach. W tle widoczni uczestnicy festynu.
 • Policjant rozmawia z kobietą
 • Na zdjęciu widoczne dwie kobiety pozujące do zdjęcia ze Sznupkiem. Częściowo widoczny także policjant
 • Na zdjęciu widoczny policjant, do którego podchodzą przebrane dzieci
 • Na zdjęciu kobieta robi zdjęcie. Pozują dwie kobiety i dwójka dzieci wraz ze Sznupkiem
 • Na zdjęciu widoczne dwie osoby na wózkach inwalidzkich oraz inne osoby siedzące na trybunach.
 • Na zdjęciu policjant pokazuje dzieciom, jak ujawniać ślady.Obok stoi Sznupek.
 • Policjant prezentuje uczestniczce festynu, metodę zabezpieczania śladów daktyloskopijnych.
 • Chłopiec siedzi w radiowozie
 • Zdjęcie grupowe - dzieci z policjantem i opiekunką.