W minionym tygodniu policjanci na terenie powiatu zawierciańskiego zatrzymali 13 nietrzeźwych kierowców. Trzech z nich prowadziło samochody osobowe. Rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu. Pozostali to rowerzyści. Apelujemy do kierowców o trzeźwość za kierownicą! Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji.

Alkohol i kierownica to niebezpieczne połączenie. Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji. Policjanci wciąż apelują o trzeźwość za kierownicą. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie kierowcy jadą „na podwójnym gazie”.

Tylko w minionym tygodniu na drogach powiatu zawierciańskiego mundurowi zatrzymali 13 nietrzeźwych kierowców. 3 z nich kierowało samochodami osobowymi, a rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Pozostałych 10 osób to rowerzyści. Wśród nich niechlubne pierwsze miejsce zajął mężczyzna, który mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł na rower.
Kierowcy jednośladów zostali ukarani mandatami w wysokości 2,5 tys. zł. Osoby, które w stanie nietrzeźwości wsiadły za kierownicę samochodów, będą musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Przypominamy!

  • Zarówno prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, jak i pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego. Grozi za nie nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

  • Kierowca musi liczyć się także z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszym niż 3 lata oraz obligatoryjną finansową karą na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

  • Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości nie niższej niż 2,5 tys. zł. Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu jest zagrożona karą w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł.