Wybór i montaż parapetów wewnętrznych

Często zapomina się, jak ważną rolę pełnią parapety wewnętrzne. Ich główne zadanie to pomaganie w poprawnym ogrzewaniu mieszkania lub domu. Mogą być ponadto wykorzystywane jako element ozdobny, a także świetnie sprawdzają się w roli praktycznej półki na drobne przedmioty, na przykład doniczki z kwiatami, czy też książki. Warto wobec tego poświęcić nieco czasu na prawidłowy dobór odpowiedniego modelu, a następnie na jego staranne zamontowanie.

Na jakie parapety wewnętrzne warto się zdecydować?

Współcześnie istnieje możliwość kupienia ogromnej ilości rozmaitych modeli parapetów wewnętrznych. Wykonuje się je z różnych surowców, takich jak:

  • drewno,
  • kamień,
  • tworzywo sztuczne,
  • płyt wiórowych i drewnopodobnych,
  • kompozytu,
  • konglomeratu.

Trzeba mieć świadomość, że poszczególne materiały różnią się od siebie właściwościami, niekiedy w bardzo widoczny sposób. Najpopularniejsze są parapety z PCV, czyli tworzywa sztucznego. Wynika to przede wszystkim z ich niskiej ceny. Ponadto charakteryzują się niewielką wagą, wytrzymałością, a także odpornością na wilgoć oraz ciepło, co jest szczególnie istotne ze względu na ich specyficzne umiejscowienie - jednocześnie pod oknem i nad grzejnikiem. Mają szeroką ofertę kolorów oraz wzorów, więc z łatwością dopasuje się je do dowolnego pomieszczenia, nawet o bardzo ekscentrycznym wystroju. Praktycznie nie sprawiają problemów użytkowych, dlatego idealnie sprawdzają się w łazienkach i kuchniach.

Montaż parapetów wewnętrznych - krok po kroku

Na samym początku należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które umożliwią sprawne wykonanie montażu. Mowa tu przede wszystkim o klejach, ale również o piance poliuretanowej, zaprawie cementowej oraz szpachli gipsowej, niezbędnej przy wykańczaniu zamontowanego parapetu.

Następnie należy przygotować wnękę okienną. Parapet powinien zostać umieszczony przynajmniej 1-2 cm poniżej ościeżnicy. Pozwoli to zminimalizować straty ciepła. Jeżeli pasuje do przygotowanego miejsca, nakłada się na niego oraz na oczyszczony mur warstwę kleju, najlepiej poliuretanowego. Wsuwa się go na miejsce i blokuje klinami. Na samym końcu sprawdza się jego położenie przy wykorzystaniu poziomicy. Powinien być zamontowany pod kątem prostym w stosunku do ściany. Kiedy klej zaschnie, szczeliny wypełnia się silikonem, którego nadmiar obcina się nożykiem. Na samym końcu uzupełnia się ubytki w ścianie za pomocą szpachli.

Więcej na temat montażu parapetów przeczytasz w tym artykule http://mojemieszkanie24.pl/montaz-parapetow-wewnetrznych/.

Jak zamontować parapet wewnętrzny nad grzejnikiem?

Parapet należy zamontować w odległości od około 10 do 20 centymetrów nad grzejnikiem. Zapewni to optymalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Musi on wystawać poza grzejnik, chyba że znajduje się bliżej niż 10 centymetrów. W takiej sytuacji trzeba odkryć kaloryfer. W innym przypadku we wnętrzu będzie znacznie niższa temperatura niż powinna, gdyż parapet zacznie kumulować sporą część ciepła, co poskutkuje jego szybkim nagrzewaniem się. Jeżeli stoją na nim doniczki z roślinami, może to mieć na nie negatywny wpływ. Gdy natomiast nadmiernie wystaje poza mur, należy zamontować dodatkowe wsporniki.