Jak działa przewód grzejny samoregulujący?Zimą wiele instalacji, zarówno w obiektach komercyjnych, jak i prywatnych, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Na rynku można znaleźć kilka rozwiązań chroniących poszczególne elementy lub systemy budynków w czasie mrozów. Jednym z najpopularniejszych są nowoczesne przewody grzejne z funkcją samoregulacji. Wyjaśniamy, czym dokładnie są takie kable grzejne, jak działają i gdzie można je wykorzystać.

Czym jest kabel grzejny samoregulujący?

Opisywane przewody stosowane są do ogrzewania instalacji, systemów i elementów narażonych na oddziaływanie niskich temperatur, które mogłyby zakłócić lub przerwać ich funkcjonowanie. Kabel grzejny samoregulujący z zewnątrz przypomina zwykły przewód. Klucz do jego efektywności ukryty jest pod powłoką ochronną – znajdują się pod nią dwie odpowiednio zaizolowane wielodrutowe żyły grzejne, które mają za zadanie w bezpieczny sposób generować ciepło.

Jak działa kabel grzejny samoregulujący?

Zasada działania kabli grzejnych samoregulujących jest bardzo prosta – inteligentnie dostosowują one moc grzewczą do temperatury otoczenia lub elementu, na którym się znajdują. Przewody grzejne mocuje się bezpośrednio na powierzchni, która ma być ogrzewana. Gdy kable są pod napięciem, ich rdzeń wytwarza ciepło. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia polimerowe łańcuchy rdzenia przewodu kurczą się, zwiększając jego przewodność i moc grzewczą. I odwrotnie – w miarę wzrostu temperatury otoczenia przewód grzejny reaguje, zmniejszając moc grzewczą na całej swojej długości.

Samoregulujący charakter kabla sprawia, że ​​jest to rozwiązanie bardzo wygodne (nie wymaga obsługi i oddzielnej instalacji sterowania), a także energooszczędne – zużycie energii elektrycznej jest mniejsze, gdy do ogrzania danego elementu wymagane jest mniej ciepła. Ta funkcja zwiększa również bezpieczeństwo i żywotność przewodu oraz ułatwia montaż.

Dobrej jakości kabel grzejny samoregulujący jest dostępny w kilku wersjach, różniących się długością (od 2 do nawet 25 metrów) i mocą (od 30 do aż 375 W/ m²), dzięki czemu łatwo można dobrać rozwiązanie, odpowiadające rozmiarom elementów wymagających ogrzania, czy też ich położeniu.

Gdzie można stosować kable grzejne z funkcją samoregulacji?

Kabel grzejny samoregulujący ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak wykorzystuje się go do ochrony przed zamarzaniem i utrzymywania stałej temperatury na rurociągach oraz zaworach. zlokalizowanych na zewnątrz lub wewnątrz nieogrzewanych obiektów prywatnych i komercyjnych. Można montować go na rurach wykonanych z dowolnych materiałów. Dzięki ochronie przed zamarzaniem sprawność danego systemu zostaje utrzymana nawet w warunkach bardzo niskich temperatur. Przewody grzejne skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia kosztownych i trudnych do usunięcia awarii.

Opisywane kable grzejne sprawdzą się również w roli instalacji przeciwoblodzeniowej na podjazdach, chodnikach, mostach, kładkach czy schodach zewnętrznych. Wreszcie – przewody z samoregulacją można układać na systemach orynnowania lub dachach w celu skutecznego usuwania lodu i pokrywy śnieżnej. Wszechstronność tego typu produktów sprawia, że ich popularność stale rośnie. Są one wykorzystywane już nie tylko przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, ale i w prywatnych budynkach czy domkach letniskowych.