Standardowa Kostka Rubika to sześcian składający się z wielu kolorowych kwadratów. Jej układanie rozwija zdolność logicznego myślenia, wspiera kreatywność i pomaga w pracy nad cierpliwością i koncentracją. Jednak na rynku są dostępne Kostki Rubika również w innych, nieszablonowych wydaniach, które warto znać.
Jak powstała Kostka Rubika?
Historia Kostki Rubika sięga 1974 roku. Przedmiot został wynaleziony przez węgierskiego architekta Erno Rubika, który tłumaczył swoim studentom zagadnienie przestrzeni. Samemu wynalazcy złożenie pierwszej Kostki Rubika zajęło miesiąc. Zabawka została opatentowana w Japonii i błyskawicznie zaczęła zyskiwać na popularności.
Powszechne zainteresowanie miłośników tej zabawki logicznej budzą: chęć rywalizacji i szlifowania swoich umiejętności w rozwiązywaniu łamigłówki na czas. Obecnie Kostka Rubika to kultowy wynalazek, a jej układanie stanowi nie tylko rozrywkę i formę odstresowania, ale i jest przedmiotem licznych zawodów i prób bicia rekordów.
Sześcienny, kolorowy przedmiot to świetny pomysł na prezent zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Niewielka i niepozorna kostka jest doskonałym narzędziem do ćwiczenia logicznego i nieszablonowego myślenia, skupienia oraz koncentracji. Jej dużą zaletą są niewielkie gabaryty pozwalające na układanie łamigłówki w dowolnym miejscu, np. podczas podróży pociągiem czy w trakcie przerwy między lekcjami.
Rodzaje Kostki Rubika
Wraz z upływem czasu powstały nowe rodzaje Kostki Rubika wzbogacone np. o inne kształty oraz mechanizmy działania. Podstawową formą zabawki logicznej niezmiennie jest jednak tzw. trójka, czyli sześcian 3x3 z bokami składającymi się z małych kwadratów.
Jako pierwszą Kostkę Rubika dla początkujących warto wybrać uproszczoną wersję 2x2. Z kolei zaawansowani SpeedCuberzy mogą zdecydować się na modele z bokami składającymi się z jeszcze większej ilości kwadratowych pól (4x4, 5x5, 6x6x, 7x7 i większe).
Ciekawym rozwiązaniem dla zwolenników zawiłych i niekonwencjonalnych łamigłówek są nietypowe modele Kostki Rubika, np. niesymetryczny egzemplarz z trójkątów, zabawka logiczna w formie piramidy czy Kostka Gear Cube o mechanizmie nawiązującym do koła zębatego, której ułożenie jest nie lada wyzwaniem.
Osoby chcące regularnie szlifować swoje umiejętności w układaniu Kostki Rubika na czas, powinny zwrócić szczególną uwagę na modele magnetyczne. Ich innowacyjna technologia pozwala na jeszcze szybsze składanie, któremu nie towarzyszy zacinanie się kostki.