Bezpieczeństwo to jeden z tych aspektów, które są priorytetem w każdym obszarze życia i funkcjonowania człowieka. Posiadając swoją działalność, zwykle mamy też dostęp do biura, magazynu, sklepu i innych przestrzeni, w których znajdują się towary i papiery firmowe. Ważne, by móc kontrolować to, kto ma kontakt z tymi obszarami i co robi w ich obrębie. Systemy i czytniki RFID są w tym ogromną pomocą.
Czym są czytniki RFID i do czego się je stosuje?
Czytnik RFID jest urządzeniem, którego podstawą jest antena nadawczo-odbiorcza. Antena ta ma za zadaniem komunikację ze znacznikiem RFID w postaci karty, czy też chipa umieszczonego na innym elemencie zwanym znacznikiem. Czytniki RFID pozwalają na zbudowanie funkcjonalnego systemu RFID, który ma za zadaniem kontrolowanie i monitorowanie magazynów, sklepów i innych przestrzeni, w których znajduje się majątek firmowy albo prywatny.
Czytniki RFID stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest kontrola konkretnych czynności. Może to być wejście na teren biura, czy też hali magazynowej. Może to być sposób na dostęp do komputera firmowego albo też element systemu pozwalający na wejście do osiedla, czy też do pokoju w hotelu.
Jakie są rodzaje czytników RFID?
Istnieje przynajmniej kilka czytników RFID, z czego najpopularniejsze są dziś:
- czytniki biurkowe,
- czytniki stacjonarne na bramy,
- czytniki przemysłowe.
Czytniki biurkowe mają zasięg do 5 cm i zwykle znajdują zastosowanie w sklepach, w centrach medycznych, czy też w pracy przy użytkowanym komputerze. Czytnik te pozwalają na identyfikację osób, czy też autoryzację dostępu do konkretnego systemu. Ponadto dzięki nim w prosty sposób można uzyskać dostęp do ewidencji dokumentów, czy też do systemu obsługowego pralni. Czytniki stacjonarne mają zwykle zasięg do 15 m, przy czym służą one głównie do uzyskania dostępu do konkretnych obszarów. Są zwykle umieszczane na bramach wjazdowych na posesje lub hale magazynowe. Czytniki przemysłowe mają nieco mniejszy zasięg od stacjonarnych, jednakże służą głównie do kontroli przepływu towarów, identyfikacji urządzeń, czy też do monitoringu produkcji.
W zależności od przeznaczenia dostęp do danego obszaru lub sprzętu może być uruchamiany chipem umieszczonym na karcie, breloczku, czy też innym, wygodnym dla użytkownika przedmiocie. Bez względu na wybrany rodzaj czynnika, należy pamiętać, aby kierować się ich jakością. Ponadto warto dopasować je do wszystkich najważniejszych potrzeb firmowych lub osobistych.