Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyła się II część szkolenia pt.: „Dopalacze i środki psychoaktywne jako źródło zagrożenia wychowanków pieczy zastępczej”. Uczestniczyli w nim pracownicy placówek i instytucji prowadzonych przez powiat zawierciański, realizujących zadania z zakresu instytucjonalnej pieczy zastępczej.

O tym, jak rozpoznać, że młody człowiek jest pod wpływem środków psychoaktywnych, co zrobić i jakie wspólne procedury pomogą szybko i skutecznie zareagować wychowawcom i opiekunom – mówiły Halina Bulska – Sobusik, Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień oraz Bożena Gwizdek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu.

Z kolei o budowaniu bezpieczeństwa w placówkach - podinspektor Adam Strzebińczyk, Ekspert Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Czeka nas jeszcze jedna część szkolenia dla pracowników placówek i instytucji prowadzonych przez powiat zawierciański, realizujących zadania z zakresu instytucjonalnej pieczy zastępczej – mówi Małgorzata Benc, Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego. – Kolejne szkolenia zorganizowane zostaną dla dyrekcji i pracowników szkół prowadzonych przez powiat.

Wspólne procedury, wiedza na temat zagrożeń, jasne metody postępowania, praktyczne przykłady – to wszystko po to, by ochronić młodzież, móc reagować szybko w sytuacjach kryzysowych i skutecznie im zapobiegać – bo zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.