Błędy wykonawcze przy montażu klimatyzatora

Rodzajów klimatyzatorów jest na rynku bardzo wiele, więc często się zdarzy, że napotkamy się na jakiś błąd wykonawczy przy montażu instalacji klimatyzacyjnej. Szczególnie zdarza się to w momencie, kiedy staramy się to zrobić na własną rękę. Poniżej więc znajdziecie kilka takich błędów, które powinny ustrzec was przed instalowaniem klimatyzatora na własną rękę.

Nieodpowiednia moc klimatyzatora

Właściwy dobór mocy chłodniczej klimatyzatora jest bardzo istotny dla prawidłowej instalacji klimatyzacyjnej. Jeśli moc będzie za mała, obniżenie temperatury do komfortowego poziomu nie będzie możliwe. Jednak zbyt duża moc może również oznaczać kłopoty. Nasz klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach przez kilka lub kilkanaście minut, ponieważ tyle mu wystarczy do ochłodzenia mniejszego pomieszczenia. Potem jednak będzie on musiał się wyłączyć, aby zbytnio nie wyziębić pomieszczenia. Będzie się to działo w kółko, więc zużycie prądy przy pracy z zredukowaną mocą jest większe. Dodatkowo za urządzenia o wysokiej mocy kosztują więcej pieniędzy.

Porównywanie klimatyzatorów przenośnych z stacjonarnymi

Nie powinno się porównywać mocy urządzeń przenośnych z klimatyzatorami typu split. Producenci przenośnych urządzeń zwykle podają tylko moc chłodniczą sprężarki co ma się nijak do faktycznej wydajności urządzenia. Przy urządzeniu przenośnym jesteśmy zmuszeni otworzyć okno, aby wystawić rurę wyrzucającą ciepłe powietrze z pomieszczenia. Otwarcie okna jednak spowoduje niekontrolowany napływ ciepłego powietrza z zewnątrz, które będzie się mieszać z powietrzem w pomieszczeniu. To zjawisko można oczywiście ograniczyć ożywając specjalnego otworu, zamiast otwierać całe okno, jednak nadal jego wydajność będzie mniejsza niż w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych. W tym miejscu znajduje się profesjonalna instalacja klimatyzacji w domu.

Złe umieszczenie jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna powinna zostać umieszczona w miejscu zacienionym oraz przewiewnym. W ten sposób zapewnimy urządzeniu poprawną wymianę powietrza przez wentylator. To właśnie powietrze odbiera ciepło. Nie możemy więc umieścić tej jednostki na pełnym słońcu, ponieważ będzie się ona nagrzewać, przez co będzie pracować mało efektywnie. Klimatyzator musi dodatkowo stać na solidnej podstawie. Może on być przymocowany do ściany za pomocą podpór lub ustawiony na ziemi za pomocą cokół. Jeżeli ma on być umieszczony za pomocą cokół, warto ustawić jego wysokość na 0,5 metra. Dzięki temu urządzenie nie będzie stykać się z śniegiem, liśćmi oraz opryskującymi kroplami deszczu. Otoczenie jednostki warto wysypać żwirem albo tłuczniem.

Brak odpowiednich filtrów

Klimatyzatory ze względu na swoją prace muszą powodować ruch powietrza w pomieszczeniu. Przez to powodują one wznoszenie się kurzu. W tym celu pomóc mogą odpowiednie filtry zamontowane w klimatyzatorze. Tanie modele posiadają filtry mechaniczne, jednak warto zastosować filtry droższe i skuteczniejsze, które oprócz kurzu potrafią zlikwidować inne zawieszone w powietrzu drobiny takie jak pył, dym papierosowy czy nawet różne zapachy.

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych filtrów. Mogą one mieć taką samą funkcję, jednak będą się różnić nazwą z tego powodu, gdyż pochodzą od innego producenta. Warto więc ze sprzedawcą indywidualnie dobrać filtr do waszych potrzeb.