Przydomowa oczyszczalnia ścieków — dlaczego warto rozważyć tę opcję?

W Polsce nadal znajduje się wiele gospodarstw domowych, które umieszczone są na terenach nieobjętych kanalizacją miejską. Właściciele domów skazani są więc na korzystanie regularnie z usług wywozu ścieków, co w dłuższej perspektywie jest dość uciążliwe. Z myślą o takich gospodarstwach powstały przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich zadaniem jest samowystarczalność i oczyszczanie za pomocą specjalnego systemu. To zdecydowanie bardziej efektywne rozwiązanie, dlatego w tym artykule opowiemy o nim nieco więcej.

Na jakiej zasadzie działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jest kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni. Przytoczymy tu trzy rodzaje i opowiemy jak działają poszczególne rozwiązania.

Oczyszczalnia biologiczna

To rodzaj, który wykorzystuje złoże biologiczne. Żyją w nim bakterie, które żywią się tym, co zawierają ścieki. Oczyszczalnie biologiczne dzielą się na tlenowe i beztlenowe. Tlenowa wykorzystuje tzw. aeroby, które korzystają z tlenu, by przekształcać ścieki w neutralne dla środowiska substancje. To wydajne rozwiązanie, ale nie sprawdzi się przy ściekach o dużym zanieczyszczeniu związkami organicznymi. W takim wypadku lepiej rozważyć oczyszczalnię biologiczna beztlenowa, ale jest nieco mniej wydajna od tlenowej. Działa ona na zasadzie udziału mikroorganizmów, których produktem jest węgiel i metan. Zostawiają one po sobie biomasę. Jednak zanim zostaną objęte działaniu organizmów, to muszą być przefiltrowane i poddane sedymentacji. Na koniec związki zwracane są do osadnika końcowego i osadnika wtórnego.

Oczyszczalnia drenażowa

To także mechanizm opierający się na prostej zasadzie. Wykorzystuje się tu osadnik gnilny, pozwalający na rozłożenie związków organicznych na gaz, wodę i minerały. Jest to podstawowe klarowanie, a następnie ścieki odprowadzane się do poletka filtracyjnego. Drenaż rozsączający do prawidłowego działania potrzebuje tlenu, który dostarczany do głębszych warstw przy pomocy specjalnych połączeń. Stanowią je kominki napowietrzające.

Oczyszczalnia tunelowa

Działanie oczyszczalni tunelowej opiera się na konstrukcji tunelu rozsączającego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością systemu i wysoką zdolnością do radzenia sobie ze ściekami. Jest to rozwiązanie niedrogie, jeśli porównamy je do oczyszczalni drenażowe.

Ścieki są odprowadzane do gruntu, a tunele posiadają pojemność gromadzącą, która może wynosić aż do 300L. Wykorzystywane są naturalne procesu rozkładu, dlatego cieszą się one dużą popularnością zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Ścieki są filtrowane i rozsączane szybko, dlatego ten typ oczyszczalni może być zastosowany nawet przy większych, 9 osobowych gospodarstwach domowych.

Oczyszczalnie tunelowe znajdziesz na - https://ekodren.pl/k/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/tunelowe/

Montaż oczyszczalni

Jeśli rozważasz instalację swojej przydomowej oczyszczalni ścieków, skontaktuj się z firmą Ekodren. Firma w ramach świadczonych przez siebie usług oferuje wykonanie projektu oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Zapewnia także montaż i wcześniejsze konsultacje, aby każdy mógł dobrać oczyszczalnię na miarę swoich potrzeb.

Montaż oczyszczalni